The role of community energy planning in decentralization policies of Turkey
Türkiye'nin yerelleşme politikalarında topluluk enerji planlamasının rolü
- Tez No: 707660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ŞENOL BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Energy, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez, Türkiye'nin yerel yönetimlerinde bir kentsel politika olarak yenilenebilir enerjinin topluluk enerjisine yönelik uygulamalarını incelemektedir. Dünyada ve Türkiye'de yenilenebilir enerjinin üretimi ve kullanımı hakkında kapsamlı bir çalışma yapılarak son yıllarda küresel yenilenebilir enerji faaliyetlerinde yaşanan artış, iklim krizi ve yerelleşme konuları ile birlikte tartışılmıştır. Enerjiye yönelik kamu politikalarına dahil olan merkezi hükümet, yerel hükümetler ile özel sektör ve sivil toplum kuruluşları gibi temsilcilerin siyasi, idari ve mali yerelleşme ve özelleştirme politikalarındaki yerleri tartışmaya dahil edilmiştir. Türkiye'de elektrik sektörünün gelişim sürecinde, elektrik arz güvenliğinin sağlanması ve yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriğin artırılması hedefleri kapsamında, fosil yakıtlara ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik teşvik mekanizmaları geliştirilmiş ve özelleştirmeler devreye alınmıştır. Özel sektör hizmeti olarak sunulan enerjinin elektrik üretimine yönelik bölümü, özellikle güneş enerjisi teknolojilerinin gelişimi, hane halkının kullanımı için kolay uygulanabilir olması ve ucuzlayan maliyetleri ile yerel yönetimlere ekonomik ve çevresel destek sunabilir. Yereldeki talebi karşılaması için topluluk enerjisi gibi halkın ortak katılımını sağlayan uygulamalar ile güçlendirilebilen bu tür yenilenebilir enerji tesisleri için mevzuat, finansman ve uzman istihdamı konularının kritik önemde olduğu belirlenmiştir. Türkiye'deki özel sektör yatırımlarının kapasitesi ile topluluk enerjisine yönelik çalışmaların kapasitesi karşılaştırıldığında, mevzuat, finansman ve uzman istihdamı konularının yerel uygulamalar için zorluklar içerdiği tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında farklı ülkelerdeki topluluk enerjisi uygulamaları, mevzuat sistemi, destek mekanizmaları, ulusal etkinleştirme çerçeveleri, planlama prosedürleri, katılımcı sayısı ve yerel enerji aktivizmi açısından incelenmiştir. Her ülkenin kamu yönetimi sistemleri ve yerel yönetimlerinin farklı ya da benzer yanlarının olabildiği; yerel enerji sistemlerine geçişte ortak bir mevzuata, ekonomik imkanlara ya da talep odaklı yerelleşmeyi ilerletecek motivasyona sahip olunmadığı ve uygulamaların bölgesel farklılıklar içerdiği kabul edilerek topluluk enerjisine yönelik faaliyetler karşılaştırılmıştır. Türkiye'nin yenilenebilir enerji mevzuatındaki gelişmeler ile birlikte yerelde en çok uygulama alanı bulan güneş enerjisi projelerinin özellikleri ve geliştirilme süreci detaylı olarak incelenmiştir. Türkiye'nin yerel yönetim sisteminde kentsel politikaların bir parçası olarak topluluk enerjisi ele alındığında, enerji maliyetlerinin düşürülmesi, fazla üretimin şebekeye satışı yoluyla gelir elde edilmesi veya iklim hedeflerinin karşılanması gibi amaçlar ile gündeme alındığı tespit edilirken farklı ülkelerdeki uygulamaların destek mekanizmaları, ulusal etkinleştirici çerçeveler, katılımcı sayısının ve yerel enerji aktivizminin artışı ile desteklendiği görülmüştür. Topluluk enerji sistemleri ile bağlantılı çalışan ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve belediye yetkilileri ile görüşmeler yapılarak deneyim ve önerilerine yer verilmiştir. Türkiye'den topluluk enerjisi örneği olarak, belediyeler birliği tarafından hayata geçirilen bir güneş enerjisi projesi; santral sahası tespiti, mevzuatta belirlenen izin alma süreçleri ve finansal olarak uygulanabilirliği yönleri ile derinlemesine analiz edilmiştir. Tezin sonucunda, Türkiye'deki kentsel politika planlamalarında talep odaklı, yerel yönetimler için çevresel ve ekonomik getirisi yüksek olan güneş enerjisi uygulamalarının teşvik edilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis examines the applications of renewable energy towards community energy as an urban policy in local governments of Turkey. A comprehensive study was conducted on the energy production and consumption from renewable energy in the world and in Turkey, and the increase in global renewable energy activities in recent years was discussed together with issues such as climate crisis and localization. In the discussions on political, administrative, and financial decentralization and privatization policies, the representatives such as central and local governments, private sector, and non-governmental organizations are included. In the development process of the electricity sector in Turkey, incentive mechanisms for fossil fuels and renewable energy sources were developed and privatizations started within the scope of the objectives of ensuring electricity supply security and increasing renewable energy production. The part of the energy offered as a private sector service, in particular electricity generation with the development of solar energy technologies, can provide economic and environmental support to local governments with its ease of application for household use and cheaper costs. It has been determined that the issues of legislation, financing, and expert employment are critical for such renewable energy facilities, which can be powered by practices to meet local demand that ensures joint participation of the public, such as community energy. When the capacity of private sector investments in Turkey is compared with the capacity of studies on community energy, it has been defined that the issues of legislation, financing, and expert employment pose challenges for local practices. In this research, the community energy practices in different countries were examined in terms of legislative system, support mechanisms, national enabling frameworks, planning procedures, number of participants and local energy activism. The community energy practices in different countries were examined with the understanding that each country's public administration systems and local governments may have different or similar aspects. It is accepted there is no common legislation, economic opportunities or motivation to advance demand-oriented localization and the local practices include regional differences, and activities for community energy are includes regional differences. The characteristics and development process of solar energy projects, which find the most application area in the local area, have been examined in detail along with the developments in Turkey's renewable energy legislation. It has been identified that the practices in different countries are supported by support mechanisms, national enabling frameworks, the increase in the number of participants and local energy activism. When the community energy is considered as a part of urban policies in Turkey's local governments, it has been defined there are some purposes such as reducing energy costs, generating income through the sale of excess production to the grid, or meeting climate targets. Interviews were held with representatives of national and international non-governmental organizations and municipal officials who focuse community energy systems and their experiences and suggestions were included in this thesis. A solar energy project implemented by the union of municipalities ere analyzed in depth by the determination of the power plant site, the permitting processes in the legislation and its financial applicability as an example of community energy application from Turkey. In the results section of the thesis, suggestions were presented in order to encourage solar energy applications with high environmental and economic returns for urban policy planning in Turkey.