Kamuda iç kontrol sisteminin kurulması ve iç kontrol standartlarında yaşanan sorunların değerlendirilmesi
Establishment of internal control system in public and evaluation of the problems in internal control standards
- Tez No: 383704
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Toplumların gelişen ve değişen ihtiyaçlarını karşılamak için yönetim anlayışının da değişmesi gerekmektedir. Günümüzde, kamu idarelerinin de bu gelişen ve değişen şartlara ayak uydurması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Kamu idarelerinin temel amaçları; kendilerine mevzuatla verilen görevleri yerine getirmek, bu amaçla yürüttükleri faaliyetlerin mevzuata uygun, etkili, ekonomik, verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak ve ortaya çıkan riskleri yok etmek ya da en aza indirmektir. Kamu idarelerinde bu görevleri yerine getirebilmenin en sağlıklı yolunun, etkin bir iç kontrol sisteminin varlığı ile sağlanabileceği değerlendirilmektedir. İç kontrol sistemi başlangıçta doğru temeller üzerine kurulmalı ve bu kapsamda görev tanım formları ve iş akış süreçleri oluşturulmalıdır. Ayrıca her türlü kaynağın etkili ve verimli kullanılmasına önem verilmelidir. Bu tez çalışmasında öncelikle, iç kontrol konusunda literatürde yapılan çalışmalar taranarak, özellikle iç kontrol kavramının nasıl bir ihtiyaçtan ortaya çıktığı incelenmiştir. Ardından, kamuda yaşanan değişim süreci incelenmiş ve bu değişim ihtiyacın nereden ve neden çıktığı irdelenmiştir. Daha sonra sırasıyla, iç kontrol sistemindeki sorumlu aktörler ve bu aktörlerin sorumluluk ve görevleri, iç kontrol standartları, iç kontrol sistemi ile ilgili anlayışta ki eksik ve yanlışlıklar ile iç kontrolün gelişim ve uygulanmasını etkileyen iç ve dış denetim ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to cover the changing and ever-developing needs of the societies, the administration concept must also be changed. Today, the necessity has emerged for public administrations to keep pace with these changing and developing conditions. The basic aims of public administrations are performing the duties given to them with regulations, and ensuring that their activities are efficient, economic, and productive, and are in accordance with the legislations. Also they have to eliminate or minimize the risks that might emerge during their activities. It is considered that the healthiest way to perform these duties may be reached via the existence of an efficient internal control system. The internal control system must be established on sound bases in the very beginning, and the task description forms and work flow processes must be prepared in this context. Furthermore, use of any type of sources in an efficient manner must be emphasized. In this thesis study, firstly the studies on internal control in the literature were scanned, and especially the need that led to internal control concept was examined. Then, the change process experienced in public sector was also examined and the reasons that gave rise to this change were examined. Then, the responsible actors in the control system and their responsibilities and duties, the internal control standards, the missing points and mistakes about the internal control system and the relation between internal and external auditing that affect the development and practice of the internal control are examined, respectively.