Devlet Planlama Teşkilatı'nın beş yıllık kalkınma planlarında insan kaynakları yönetiminin gelişimi
State Planning Organization for the development of human resources management for the five-year development plans
- Tez No: 383712
- Danışmanlar: DR. HATİCE BAHAR AŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Sanayileşmiş Avrupa ülkelerinden geri kalmamak için 1935-1960 tarihleri arasında 2 kez beşer (1932-1937, 1938-1942) yıllık sanayileşme planları uygulanmıştır. Bundan sonra planlama stratejisinin önemi üzerinde durulmuş, ülkedeki kıt kaynakların daha verimli bir şekilde kullanılması ve kalkınma hamlelerine hız kazandırmak, ekonomik ve sosyokültürel kalkınmayı planlı bir şekilde yürütmek amacıyla, 30 Eylül 1960'ta 91 sayılı kanunla Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) kurulmuştur. Bu bağlamda insan gücünün bir kuruluşun en değerli varlığı olduğu gerçeğiyle, Türkiye Cumhuriyeti de gelişmiş, sanayileşmiş ülkeler gibi, gelişime ayak uydurmuş ve DPT'nin 1980'den sonra hazırlamış olduğu kalkınma planlarında ve geliştirilen kalkınma stratejilerinde; birey ve toplum lehine bir değişim sürecine girilmiş ve personel yönetiminden, insan kaynakları yönetimine bir geçiş yaşanmıştır. Bu yüksek lisans tezinde, kamu personel yönetimi ile insan kaynakları yönetimi karşılaştırılarak, DPT'de kamu personel yönetiminden insan kaynakları yönetimine geçişte yaşanan sorunlar ele alınmış, DPT'nin kuruluşundan itibaren 1'inci 5 yıllık kalkınma planı ile birlikte kamu personel yönetimi ve insan kaynakları yönetiminin hangi başlıklar altında değerlendirildiği ve bu geçiş sürecinin uygulanabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Not to stay behind the European countries, between 1935 and 1960 five years development plan was applied twice (1932-1937, 1938-1942). After that Turkey gave importance to planning strategy and in order to use insufficent resources in country efficiently, to speed up the moves in development and to conduct economic and sociocultural developments conspiratorially, Turkey established State Planning Organization on 30 September 1960 by drafting the law numbered 91. In this context, with the truth of that labor power is the most valuable asset for a foundation, Republic of Turkey conformed developed countries' behaviour to development, it is entered in the process of change which is in support of individual and society and there occurred a change from Staff Management to Management of Human Resources by development strategies were enhanced by State Planning Organization after 1980. In this master thesis, comparing Public Personnel Management and Management of Human Resources, it is dealt with the problems which occurred in period of transition from Public Personnel Management to Management of Human Resources since the establishment of State Planning Organization, Public Personnel Management and Management of Human Resources was examined in which topics with the first five year development plan and it is examined the availableness of this transition progress.