Çalışan öğrencilerin örgütsel bağlılık düzeylerinin ölçülmesi: Sağlık sektörüne yönelik bir irdeleme
Measurement of commi̇tent level of working students to thei̇r organizations: An analysis on healthcare sector
- Tez No: 383725
- Danışmanlar: DR. ALPER BİLGİN TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sağlık sektöründe örgütsel bağlılık, işgörenlerin, örgütün amaç ve hedeflerini gönülden benimsemesi, örgütün amaçlarına ulaşılması yönünde çaba sarf etmesi ve örgütte kalmaya devam etmelerini içeren bir kavramdır. Bu nedenle, sağlık sektöründe çalışanların örgüte bağlılıkları ile vardiyalı-nöbetleşe çalışmaları arasında bir ilişkinin olup olmadığı çalışanlar açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de sağlık sektöründe mevcut vardiyalı-nöbetleşe çalışma düzeniyle ilgili literatür dikkate alınarak, farklı bir bakış açısıyla örgütsel bağlılığın önemini vurgulamak ve uygulanmakta olan çalışma sisteminin örgütsel bağlılık üzerine olan etkisini ortaya çıkarabilmektir. Bu çalışmada, Ankara'da bulunan bir vakıf üniversitesinin sağlık hizmetleri meslek yükseokulunda öğrenim gören ve aynı zamanda sağlık sektöründe çalışan 73 öğrenciye, çalıştıkları kuruma yönelik örgütsel bağlıklarını ortaya koymak için Meyer ve Allen (1991) tarafından geliştirilen“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılarak anket uygulanmıştır. Çalışma kapsamında örgütsel bağlılık; duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık olmak üzere üç farklı boyutta ele alınarak, sağlık sektöründe çalışan öğrencilerin bağlılık düzeyleri incelenmiştir. Ayrıca, söz konusu bu bağlılık düzeylerinin cinsiyetlerine göre farklılık gösterip göstermediği de t- testi ve anova testi kullanılarak analiz edilmiştir. Söz konusu analizler sonucunda, çalışan öğrencilerin cinsiyet özellikleriyle örgütsel bağlılık düzeyleri arasında 0,05 düzeyinde anlamlı farklılıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment in the health sector; business who are willing to embrace the goals and objectives of the organization is a concept consisting of the efforts towards the achievement of the objectives of the organization and continue to remain in the organization. Therefore it is important in terms of whether there is a relationship between shift workers--alternating work with organizational commitment of employees in the health sector. The main objective of the work in this context, as well as to analyze in terms of subject matter; examined in both the literature available in the health sector in Turkey shift-alternating working order and to emphasize the importance of organizational commitment with a different perspective and look at the field of health and shift-alternating study was to reveal the effect of organizational commitment. In this study,“Organizational Commitment Scale”defined by Meyer and Allen have been applied to 73 Vocational School students who are working in Health Care Services, in in order to determine the organizational commitment of the to their sector. Within this scope the organizational commitment levels of the working students who are working at the health sector have been examined in three dimensions i.e. emotional commitment, continuance commitment and normative commitment. Furthermore, the possible difference of the working students health sector commitment levels with regard to gender, have been tested by using t-test and ANOVA test.