Alice Walker'ın Renklerden Moru ve Elif şafak'ın Baba ve Piç romanlarının psikanalitik açıdan incelenmesi
A psychoanalytic study of The Color Purple by Alice Walker and The Bastard of Istanbul by Elif Şafak
  1. Tez No: 383751
  2. Yazar: PINAR SÜT GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ortak bir kültür ve normlar çerçevesinde yetişen bireyin bilinçdışı süreçlerini dizginleyerek ve hayal gücünü kullanarak yazmaya koyulduğu bireyselliği, bir sanat dalı olarak edebiyatın farklı alanlardan da yararlanmasını zorunlu kılmıştır. Çeşitli edebiyat eleştiri yöntemleri arasında yazar, içerik, okuyucu ve eserin biçimsel yapısını incelemeye olanak sağlayan psikanalitik edebiyat eleştirisi, bu bağlamda derinliği en güçlü olandır. Belli bir değerler sistemine sahip olan bireyin yaşadığı kültür içerisinde durduğu noktayı belirleyebilmek ve onu temsil ettiği toplumsallığından arındırıp bireyselliği üzerine yoğunlaşarak iç dünyasını keşfedebilmek maksadıyla incelemeye tabi tutan alandır psikanaliz. Bugüne değin edebiyat çevrelerinde çok fazla inceleme alanı bulmuş olan psikanaliz, tümevarım yöntemiyle bireyden hareketle topluma ulaşma gayretindedir. Erkek egemen toplumlardaki kadınları konu edinen Color Purple ve Baba ve Piç romanları bu kültür içerisinde yaşayan kadınların ruh hallerini, bilinçdışı süreçlerinin gündelik yaşamlarına etkilerini, bastırılmış duygularının su yüzüne çıkışını, eksik bırakılan yönlerinin karakterleri üzerindeki etkilerini ve en önemlisi de maruz kaldıkları aşağılanmışlıklarının telafisini nerede aradıklarını konu edinmiştir. Bu çalışmanın amacı sınırların el verdiği ölçüde Alice Walker'ın bir kadının çaresizliğini anlattığı ödüllü kitabı Renklerden Moru ve Elif Şafak'ın farklı medeniyetleri bir potada eriterek özellikle kadın karakterleri analiz ettiği Baba ve Piç isimli kitabı psikanalitik eleştiri yöntemini kullanarak tahlil etmektir.
Özet (Çeviri)
Individuals living within the framework of a common culture and norms have written their individuality by means of reining in their unconscious processes and using their imagination. This individuality necessitates the literature as a field of art to be utilized from a wide range of different fields. Among various methods of literary criticisms, the most substantial criticism method that enables the analysis of author, content, reader and stylistic structure of the work is the psychoanalytic literary criticism. Psychoanalysis is a field which analyzes the individual holding a certain system of values in order to determine his position within the culture and to reveal his inner world by isolating him from the sense of community he is representing and by concentrating on his individuality. Psychoanalysis which has been discussed within literary circles up to the present endeavors to reach to the society with reference to the individual by means of the induction. The novels of Color Purple and The Bastard of Istanbul, which narrate women in male-dominant societies touch on the subject of mental states of women living in this type of culture, effects of unconscious processes on their daily life, emerging of depressed feelings, effects of sides they are deprived of on their characters and most importantly the subject of how they are compensating the humiliation they are subjected to. The aim of this study is, within certain limits, to carry out an analysis of an award-winning book, Color Purple of Alice Walker, which narrates the desperation of the woman and The Bastard of Istanbul in which Elif Şafak analyzes female characters by uniting various civilizations together via utilizing from psychoanalytic criticism method.