2002-2011 döneminde imalat sanayinde AR-GE çalışmaları ve çeşitli faktörlere etkisi
Duri̇ng the period 2002-2011 the R & D studi̇es and its effect on the different factors in the manufacturing industry
- Tez No: 383752
- Danışmanlar: PROF. DR. EBÛL MUHSİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın temel amacı 2002-2011 döneminde imalat sanayinde yapılan Ar-Ge harcamalarının, imalat sanayi atık miktarına, imalat sanayi elektrik tüketimine, imalat sanayi şirket kârlarına, imalat sanayi satışlarına, imalat sanayi ihracatın ve imalat sanayi şirket ithalatına olan etkisinin incelenmesidir. Çalışma kapsamında 2002-2011 arası yıllık veriler alınmıştır. Veri aralığının dar olmasının nedeni, geçmiş dönemlere ilişkin verilerin olmamasıdır. Çalışmada veriler TCMB ve TÜİK veri tabanlarından elde edilmiştir. Burada elde edilen bulgulara göre; Ar-Ge harcamaları 1.yılda atık miktarını, elektrik tüketimini, ithalatı ve satışları etkilememektedir. Bu durum Ar-Ge harcamalarının sadece üretime yönelik olmasından kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca elde edilen sonuçlara göre Ar-Ge harcamaları 2 yıl sonra ihracatı etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study's main objective the period 2002-2011 in the manufacturing industry the R & D spending, manufacturing industry, the amount of waste in manufacturing electricity consumption, manufacturing industry, the company's profits to the manufacturing industry sales, manufacturing exports and manufacturing company imports the effect to examine. Annual data from 2002-2011 were included in this study. The reason for the narrow range of data, is the lack of data relating to previous periods. In this study, data were obtained from the Central Bank and SIS database. 1st year R & D expenditures in the amount of waste, electricity consumption, imports, and does not affect sales. This R & D spending may be due to the fact that only production-oriented. After 2 years of R & D spending also affects exports. Do business after 2 years of R & D expenditures affect exports.