Türkiyede uygulanan faiz politikalarının Borsa 100 Endeksi üzerindeki etkileri
The effects on Stock Exchange 100 Index of interest rate policies applied in Turkey
- Tez No: 383756
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de uygulanan faiz politikalarının BİST 100 endeksi üzerindeki etkisini incelemektir. Bunun için Ocak 2005 ve Haziran 2014 dönemindeki aylık endeks kapanış değerleri kullanılmıştır. Çalışmada durağanlık için birim kök testlerinden yararlanılmış ve endeksler arasındaki eş-bütünleşme iki aşamalı Engle- Granger yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca yapısal kırılmaların BIST 100 endeksi üzerindeki etkisinin ölçülmesi amacıyla ele alınan dönemdeki kırılma yılı Quandt-Andrew yapısal kırılma testi sonrasında içsel olarak belirlenmiştir. Buna göre 2006 yılı kırılma yılı olarak tespit edilmiş ve analize dahil edilmiştir. Kısa dönemde Para Politikası Kurulu Kararları ve kırılmaların BIST 100 üzerinde anlamlı bir etkisi görülmemektedir. Uygulanan faiz politikalarının uzun dönemde BIST 100 endeksi üzerindeki etkisinin negatif olduğu sonucuna varılmıştır. DİBS faiz oranlarında meydana gelen bir değişme ise hem kısa dönemde hem de uzun dönemde BIST 100 endeksi üzerinde ters yönde etkili olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of interest policy on Stock Market Istanbul (BİST) 100 in Turkey. The data were compiled monthly closure index from Jan 2005 to June 2015. Unit root test was used for analysis of stagnancy and inter-index similiarties/integration was analyzed using two-step Engle-Granger method. Moreover, to determine effects of structural fragilities on BİST 100, fragile year was attained using Quandt-Andrew structural fragility test. Year 2006 was found to be fragile year and included in analysis. Short term Money Policy Committee Decisions and fragilities did not affect BİST 100. There was a negative effect of interest policies on long term BİST 100 index. Changes in (DİBS) interest ratio negatively affected both short and long term BİST 100 index.