Çevre ve ekoloji algısının yaygın dinler perspektifinden değerlendirilmesi
Evaluation of perception of the environment and ecology from perspective of common religions
- Tez No: 383765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsanlık, tabiatla uyum içerisinde olmalıdır. Çünkü doğal kaynaklar (yenilenen ve yenilenemeyen kaynaklar) yaşam ve gelecek nesiller için hayati önem taşımaktadır. Ancak doğa özellikle 19. yüzyıl sonlarından itibaren insanlar tarafından ciddi boyutta tahrip edilmeye başlanmıştır. Öyle ki çevre kirliliği bu gün uluslararası bir sorun haline gelmiştir. Hava kirliliği, su kirliliği, gürültü kirliliği özellikle büyük şehirleri gittikçe yaşanamaz alanlar haline getirmiştir. Bugün, ekolojik hareketler ve politikalar, tabiatın korunması konusunda yetersiz kalmaktadır. Çünkü çevre sorunlarının temelinde insan ve onun yapıp ettikleri vardır. Bu sorunun çözümü için, öncelikle insanın kendisini bu evrenin hakimi değil bir parçası olarak görmesi gerekmektedir. Egosentrik yaklaşım insanı doğanın merkezine koymakta ve bu zihniyet doğanın ve doğal kaynakların sömürülmesinin yolunu açmaktadır, oysa gerçekte insan bu tabiatın sadece bir parçasıdır. Tabiat, yaratıcının bir eseridir ve insan sadece bir emanetçidir. Maddiyatçı dünya görüşünün tersine neredeyse bütün dinler, insanlara doğaya saygılı olmayı öğütlemektedirler.
Özet (Çeviri)
Humanity must be compatible with nature always. Because natural resources (renewable and non-renewable resources), have critically importance for lives and future generation. But the nature began to be destroyed by people, seriously especially from the late 19th century. So that environmental pollution has now become an international problem. Air pollution, water pollution, noise pollution, has brought large cities, increasingly uninhabitable areas. Ecological movements and policies are not enough for nature conservation, because human and his behaviours are main source of environmental problems. Firstly people must see themselves a part of the universe, are not ruler of this world. Egocentric approach puts human at the centre of the nature and this mentality leads to the exploitation of nature and natural resources, actually people is only part of this universe. Nature is the work of the Creator and man is only a trustee. In contrast materialistic worldview, almost every religion, exhorts people that respectful acts to nature.