Ortak mallar ve küreselleşme
Common goods and globalization
- Tez No: 383945
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Elinor Ostrom'un 2009 yılında Nobel İktisat ödülünü almasına kadar geçen sürede yapılan akademik çalışmalar, ortak mallar trajedisine 2 çözüm yolu ile yaklaşmaktaydılar. Bunlardan ilki devlet teorisi olarak adlandırılan devlet müdahalesi, ikincisi ise firma teorisi olarak adlandırılan özelleştirmedir. Ostrom, 1991 yılında yayınlanan“Governing The Commons”yani“Ortakların Yönetimi”isimli kitabında bu iki görüşe birden karşı çıkmaktadır. Ostrom bu çalışmasında ortak havuz trajedisine konu olan kaynakların kendi kullanıcıları tarafından nasıl etkin bir biçimde yönetilebilineceğini açıklamaya çalışmıştır. Ostrom'a göre ortak mallar trajedisi, geleneksel yöntemlerden ziyade kullanıcıların kendi kurallarını belirlediği bir ekonomik yönetişim kavramı ile önlenebilmektedir. Çalışmada ifade edilen ekonomik yönetişim kavramıyla, bireyler hükümet müdahalesi ve özelleştirme olmadan kendi kuralları ile ortak malların kullanımından yararlanmakta ve ekonomik verimliliği arttırmaktadırlar. Ostrom'un Nobel İktisat ödülünü Oliver Williamson ile paylaşması ile İktisat bilimine yeni bir yaklaşım kazandırılmıştır. Ortak mallar konusuna geleneksel anlayıştan çok daha farklı bir şekilde yaklaşmaları, Nobel İktisat ödülünü almaları konusunda önemli rol oynadığı söylenebilir. Başlıca 2 ana bölümden oluşan bu çalışma, ortak mallar trajedisi ile ilgili teorik tartışmalar ve geliştirilen çözüm yöntemlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Birinci bölümde, kamusal mallar ve ortak mallarla ilgili temel kavramsal çerçeve ele alınmaktadır. Ayrıca küreselleşme ile ortaya çıkan küresel kamusal mallara ilişkin açıklama ve örneklerin incelenmesine de yer verilmiştir. İkinci bölüm ise ortak mallar trajedisini ve Elinor Ostrom'un bu alanda yapmış olduğu katkıların analizini içermektedir. Son olarak ortak mallarda ekonomik yönetişim kavramı, John E. Romer'in öncülüğünü yaptığı Kantçı yaklaşıma göre oyun teorik olarak kurgulanmış ve işbirliğinin ortak mallar içerisindeki önemi açıklanmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Ortak Mallar, Ortak Mallar Trajedisi, Ekonomik Yönetişim,Elinor Ostrom, Küreselleşme.
Özet (Çeviri)
Academic studies that were carried out during the period until Elinor Ostrom received Nobel Economics Prize in 2009, were approaching to common goods tragedy with two remedies. First of these is state intervention, so-called state theory, and the second one is privatization which is called as theory of the firm. Ostrom is opposed to these two views both at her book“Governing the Commons”which is published in 1991. In her study Ostrom tried to explain how efficient that the resources which are subject to the tragedy of the common, could be managed by its own users. Tragedy of the common goods according to Ostrom can be prevented by an economical governance concept in which users set their own rules instead of traditional methods. With the economical governance concept that is mentioned in the study, individuals benefit use of common good and increase the economic efficiency with their own rules and without government intervention and privatization. With the sharing of Ostrom's Nobel Economics prize with Oliver Williamson, a new approach to Economics has been brought. It can be said that their approach which is much more different then the traditional understanding to common goods, has taken an important role to their Nobel Economics Prize winning. The study that consists of two main parts is aiming to analyze theoretical discusses about tragedy of the common goods and the solution methods that are devised. In the first part, basic conceptual frame work about public goods and common goods is discussed. Besides, explanations and examples of global public goods which is emerged with globalization, is also included to be examined. And the second part is consisting of tragedy of the common goods and analysis of the contributions that Elinor Ostrom has done. Finally, the concept of economic governance in the common property is game theoretically fictionalized according to The Kantian approach pioneered by John E. Romer and how important is cooperation for common goods is attempted to be explained. Key Words : Common Goods, The Tragedy of the Commons, Economic Governance, Elinor Ostrom, Globalization