Marmaris'te yaşayan yaşlı nüfusta karşılaşılan sorunlar ve günlük yaşam aktiviteleri
The problems and the activities of daily living of the elderly living in Marmaris
  1. Tez No: 383976
  2. Yazar: SEMA AKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ZEKİ ATIL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Sağlık Kurumları Yönetimi, Geriatrics, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yaşlılığın normal sürecinde yaşanan fiziksel, psikolojik ve sosyal özelliklerdeki yetersizlikler kişilerin günlük yaşam aktivitelerinde de yetersizlikler ile sonuçlanmaktadır.Bu çalışma, Marmaris ilçesinde ev ortamında ve huzurevinde yaşayan farklı sosyoekonomik düzeydeki 65 yaş ve üstü yaşlı bireylerin karşılaştıkları sorunlar ve günlük yaşam aktivitelerindeki bağımlılık düzeyinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına Marmaris ilçesinde ev ortamında ve huzurevinde yaşayan toplam 152 yaşlı alınmıştır. Örneklem grubunun oluşturulmasında“tesadüfi örnekleme”yöntemi kullanılmış, veri toplanmasında ise anket tekniğinden yararlanılmıştır. Anket uygulamasında yaşlılarla bire bir görüşülerek veriler toplanmıştır. Daha sonra toplanan veriler SPSS 18,0 programına girilmiş ve değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplanması ve ki-kare testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler ışığında yaşlı bireylerin barınma sorunlarının bulunmadığı, sağlık durumlarının orta ve üstü olduğu ve çevre ile ilişkilerinin iyi olduğu saptanmıştır. Günlük yaşam aktivitelerinde beslenme ve yemek yiyebilme en fazla oranda bağımsız olarak yapabilmektedirler. Enstrümantal günlük yaşam aktivitelerinde ise en fazla ulaşım ve alışverişte yardıma ihtiyaç duymaktadırlar. Anahtar Kelimeler Yaşlı Birey, Günlük Yaşam Aktiviteleri, Marmaris
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive study is to determine the level of dependence of on daily living activities and the problems of elderly aged 65 or over living in theirhomes and nursing homes in different socioeconomic levels in Marmaris. A total of 152 elderly people living in nursing homes and their own homes in Marmaris were included in the study. In the sample group“random sampling”method was used.Survey data collection was used.The data were collected byindividual interviews. Then, the collected data were entered into SPSS 18.0 program and percentage and chi-square test were used for evaluation. Data showed that the elderly individuals do not have housing problems ,their health conditions are determined to be medium and medium-high and they have good relations with the environment. They are able to continue their nutrition and eating independently at the highest rate.The more they need is the help for transportation and shopping in their instrumental daily living activities Keyw Words: Elderly, Activities, of Daily, Marmaris