Turizm yörelerinde yerleşik olarak yaşayan yerli ve yabancı bireylerin rekreatif faaliyetlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 137357
  2. Yazar: ÖZLEM DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACALET MOLLAOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
V Günümüzde Rekxeasjron ihtiyacının artması ve rekreasyon- sağlık ve rekreasyon-turizm ilişkisi göz önüne alınarak, turizm yörelerinde yaşayan bireylerin bu ihtiyacı tanımaları ve rekreasyon faaliyetlerini yapabilmeleri gerekmektedir. Bu araştırma,turizm yörelerinde yerleşik olarak yaşayan yerli ve yabancı bireylerin rekreasyon tanımını bilme durumlarını rekreatif faaliyetlerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Mayıs 2001 -Ağustos 2001 tarihleri arasında, Muğla ili Marmaris, Bodrum, Fethiye ilçelerinde ve Göcek beldelerinde yürütülmüştür. Araştırma kapsamına bu beldelerde yerleşik yaşayan yerli ve yabancı bireyler tesadüfi olarak seçilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi 100 yerli ve 100 yabancı birey üzerinde yapılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan anket formundan yararlanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; SPSS istatistik paket programından yararlanılmış,verilerin sayı ve % dağılımları yapılmış,aynca ki-kare testine başvurulmuştur. Anket formlarının taranmasında özelikle açık uçlu soruların cevaplan ana başlıklar halinde araştırmacı tarafından gruplandınlmıştır. Yerli bireylerin %52'sini kadınlar, %48'ini erkekler oluşturmaktadır. Yabancı bireylerin ise;%54*ünü kadınlar, %46'sının erkekler olduğu tespit edilmiştir. Yerli bireylerin %27'sinin Bodrum, %34'ünün Marmaris, %24*ünün Göcek, %15'inin Fethiye'de yaşadığı tespit edilmiştir. Yabancı bireylerin ise, %29'unun Bodrumda, %22 'sinin Marmaris'te, %32 'sinin Göcek'te, %17'sinin Fethiye'de yaşadığı tespit edilmiştir. Yerli bireylerin %28'i, yabancı bireylerin ise %92'si rekreasyonun tanımım bildiklerini belirtmişlerdir.VI Yerli bireylerin %15'inin rekreasyonun tanımını doğru bildiği, Yabancı bireylerin ise %67'sinin doğru bildiği saptanmıştır. Katıldıkları rekreatif faaliyetler incelendiğinde, yerli bireyin %27'si ve Yabancı bireyin %70'i sportif faaliyete katıldıkları, yerli bireyin %15'i ve yabancı bireyin %15'i sosyal faaliyette bulundukları yerli bireyin %10'u ve yabancı bireyin %5'i sanatsal ve kültürel faaliyette bulundukları tespit edilmiştir. Her iki grubun da dinlenme faaliyetlerinde bulunmadıkları gözlenmiştir. Katıldıkları faaliyetlerden memnun olma durumları incelendiğinde; yabancı bireylerin %62'sinin memnun olduğu,%26'sının memnun olmadığı,%122'sinin kısmen olduğu,yerli bireylerin ise %42'sinin memnun olduğu,%47'sinin memnun olmadığı,% irinin ise kısmen memnun olduğu tespit edilmiştir.Tesis, malzemeyi yerli bireyin %25'inin yeterli bulduğu,%26'sımn kısmen yeterli bulduğu saptanmıştır.Tesis ve malzemeyi yabancı bireylerin %42'sinin yeterli bulduğu, %25'inin kısmen yeterli bulduğu tespit edilmiştir.Yabancı bireylerin %18'inin ise tesis ve malzemeyi yeterli bulmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak;turizm yörelerinde yaşayan yerli bireylerin rekreasyon faaliyetlerini yeterince kullanmadığı ve yabancı bireylerinde kendi ülkelerinde yaptıkları faaliyetleri yapmaya çalıştıkları göz önüne alınarak bu yörelerin kamu kuruluşları ve özel kuruluşlarının sadece turizme hizmet anlayışından uzaklaşıp,yerleşik yaşayanları da ön plana alması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Ayrıca Turizm, Kültür ve Sağlık bakanlıklarının, özellikle koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında belde yöneticileri ile işbirliği yaparak rekreatif faaliyetler için ortam hazırlamaları gerekmektedir. Bu koşullar sağlanması ve desteklenmesi bu yörelerde yaşayanların kendilerini daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu hissetmelerini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Today as the recreation needs increase, by taking the relation between recreation-tourism and recreation-health into consideration, individuals living in touristic environs should know about this need and should be able to do recreative activities. This research has been planned to determine if foreign or local individuals settled in touristic environs, know the definition of recreation and also to compare their recreative activities. The research has been carried out, between May 2001 - August 2001 in districts of Muğla ;Marmaris, Bodrum, Göcek, Fethiye. The research includes randomly picked 100 foreign and local individual settled in those districts.The evaluation of datum has been done as 100 local and 100 foreign individual. A questionnaire form prepared by the researcher has been used to collect the research data. To evaluate the data ;SPSS statistics package program has been used,the number and percentage distribution of data has been done,and also chi kare test has been used.To scan the questionnaire forms, especially the answers of open-ended questions have been grouped as main headings by the researcher. Women form the %52 of local individuals and men %48. It has been determined that of the foreign individuals %54 are women and %46 are men.lt has also been determined that %27 of local individuals live in Bodrum,%34 in Marmaris,%24 in Göcek and %15 in Feth.iye.And of the foreign individuals, %29 live in Bodrum, %22 in Marmaris, %32 in Göcek and %17 in Fethiye. Although %28 of local individuals stated that they knew the definition of recreation,only %15 knows the correct definition. And of the foreign individuals, %92 stated that they knew it,but only %67 knows the correct definition.VIII When the recreative activities they take part in are examined,it has been determined that %27 of local and %70 of foreign individuals take part in sport activities;%15 of local and %15 of foreign individuals take part in social activities and %10 of local and %5 of foreign individuals take part in artistic and cultural activities.lt has been observed that both groups don't do relaxation activity.Both groups are pleased to take part in those activities;and it has been fixed that %25 of local individuals have found establishment and equipment adequate and %26 have found it partly adequate.And of the foreign individuals,%42 have found it adequate and %25 partly adequate.lt has also been fixed that %18 have found neither the establishment nor the equipment adequate. As a result local individuals living in touristic environs aren't taking part in recreative activities often and the foreigners are trying to do the activities they used to do in their own country.By taking this result into consideration, public utilities and private utilities shouldn't only serve tourism but also the people settled in those environs should be given precedence. In addition, ministry of tourism, culture and health should work cooperatively with the governor of such districts, especially in preventive health area, and they should fix settings for recreative activities. When all these conditions are provided and supported, people living in those environs would feel healthier, happier and more peaceful.