Özel hastane yöneticilerinin yalın sağlık yönetimi hakkında görüşlerinin incelenmesi; Ankara ili örneği
Review of private hospital managers'opinions about lean health management; Ankara province example
  1. Tez No: 511123
  2. Yazar: OSMAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yalın yönetim kavramı, kurumların artan maliyetlerini minimize eden, kaliteyi artıran, hasta ve çalışan güvenliğini artırıp tıbbi hataları minimize eden, bütün iş süreçlerinde çalışan katılımını esas alan, israfı ortadan kaldırarak hasta/çalışan ve yönetim bazında memnuniyeti maksimize eden bir yönetim felsefesidir. Bu araştırma Ankara'daki özel hastane yöneticilerin yalın sağlık yönetimi hakkında bilgi, deneyim ve görüşlerinin ortaya konulması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın birinci ve ikinci bölümünde yalın yönetim kavramı üzerinde durularak yalın sağlık yönetiminden bahsedilmiş, üçüncü bölümünde ise araştırma modeli tanımlanmış ve yapılan çalışmalar neticesinde analizler yapılarak özellikle sağlık hizmetlerinde önemli rolü olan yöneticilere ve eğitimcilere önerilerde bulunulmuştur. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmış ve yapılan uygulama neticesinde toplamda 17 hastanede 189 katılımcıyla yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeğin ikinci bölümü Graban'ın Yalın Hastane kitabı ve Ciarniene ve Vienazindiene'nin yapmış olduğu çalışmadan, üçüncü bölümü ise Kaltenbrunner ve arkadaşlarının geliştirmiş olduğu ölçeğin uyarlanmasıyla oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında Ankara ilindeki özel hastane yöneticilerinin kurumlarındaki yalın yönetim uygulamalarına yönelik olgunluk düzeyine, hastanelerde en çok hangi hataları/sorunları ve israfları yaşadıklarına, yalın yönetim ile ilgili deneyimlerine, yalın yönetimin uygulanma nedenlerine ve uygulanmasının önündeki engellere yönelik görüşleri ele alınmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki tecrübe, görev sınıflandırması, çalışılan birim, pozisyon unvanı, kurum büyüklüğü, daha önce yalın sağlık kavramıyla karşılaşma durumu, yalın sağlık ile ilgili kongre vb. etkinliklere katılma durumları ile yalın kültür ve yalın uygulama olgunluk düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamış ve bununla ilgili hipotezler kabul edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Lean management concept is a management philosophy that minimizes the increasing costs of the institutions, increases the quality, minimizes the medical mistakes, increases the patient and employee safety and minimizes the patient / employee and management satisfaction by eliminating the wasted participation based on employee participation in all business processes. This research was conducted in order to reveal the knowledge, experience and opinions of the private hospital administrators in Ankara on lean health management. In the first and second part of the research, the concept of lean management was discussed, lean health management was mentioned, in the third part of the study, the research model was defined and analyzes were carried out on the basis of the studies conducted and recommendations were made to the administrators and trainers who have an important role in health services in particular. A questionnaire was used as the data collection method in the study and a face-to-face interview was conducted with 189 participants in a total of 17 hospitals. The second part of the scale used in the research was created by Graban's Lean Hospital book and without the work of Ciarniene and Vienazindiene, and third part was adapted to the scale that Kaltenbrunner and his colleagues developed. Within the context of the research, a methodology was developed and the specific hospital managers in Ankara addressed the level of maturity for lean management practices in institutions, the most common mistakes / problems and wastes experienced in hospitals, their experience in lean management, reasons for applying lean management and their obstacles to implementation. As a result of the research, participants' gender, age, educational status, occupational experience, classification of duty, unit worked, position title, size of institution, encounter with simple health concept previously, There were no significant differences between participation in activities and lean culture and lean application maturity levels, and no relevant hypotheses were accepted.