Üniversitelerde liderlik yaklaşımları ve Marmara Üniversitesi örneği
Leadership approaches in universities: Marmara University case
- Tez No: 383983
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yükseköğretim kuruluşlarında kalite ve etkililiğin sağlanabilmesi güçlü bir liderlik davranışının varlığına işaret etmektedir. Üniversite organizasyonunda rektörden bölüm başkanına değin her yönetsel birimde çalışmakta olan akademik idarecilerden belli başlı liderlik davranışları beklenmektedir. Üniversitelerin misyon ve vizyonunu geliştirme, bilimsel yayın yapmaya yönlendirme, farklılıklara saygı duyma, ortak aklı yönetebilme, etik ilkeleri akademik kültüre yerleştirebilme ve üniversitelerde yaşanan farklılaşmayı gerçekleştirebilme, yükseköğretim yöneticilerinin yeni liderlik davranışları göstermesini zorunlu hale getirmektedir. Bu çalışmanın amacı üniversite yöneticilerinin liderlik yaklaşımlarını araştırmaktır. Bu amaçla Marmara üniversitesinde görevli yöneticilere anket uygulanmıştır. Anket sonuçları SPSS 22 programında değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre yöneticiler etki ve karizma liderlik boyutlarının özelliklerini taşımaktadır. Bunları motivasyon ve entelektüel teşvik liderlik özellikleri izlemektedir. En az benimsenen liderlik özelliğinin ise istisnalarla yönetim olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Üniversite, Liderlik, YaklaĢım
Özet (Çeviri)
In the higher education institutions, the main purpose of the reaching powerful and qualify management is having a strong leadership, and it can be available only by means of having a good leadership manner. Each manager has to fulfill some leadership roles in the universities, and not only the dean or the president of the university should follow this rule but also other academic employees must have leadership capability. Higher education administrators have to demonstrate new leadership attitudes since both improving the mission and vision of the university is required to have those new manners. Moreover, all the administrators can lead to publish new variable scientific articles, and they need to show respect the differentiation and help to recover unification ethic rules and academic rules. The main aim of this study is to investigate the leadership approaches of the higher education administrators. For this purpose, a questionnaire is used from the researchers to the Marmara University administrators. Also, the results are evaluated in the SPSS 22 programs. According to the results, they have both charismatic and influential leadership manners. Apart from these leadership types, they also have motivation and intellectual leadership attitudes. Furthermore, the current study suggests that exceptions management leadership is the one choosing at least rate. KeyWords : University, Leadership, Approach