Pediatri hekimleri ve hemşirelerin iş motivasyonu ve yaşam doyumu (Antalya merkez kamu hastaneleri örneği)
Job motivation and life satisfaction of pediatric doctors and nurses (Sample of central public hospitals in Antalya)
  1. Tez No: 383989
  2. Yazar: BERNA ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ÜNGÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sağlık sisteminin kalitesinin devamlılığı açısından çalışan motivasyonu ve bunun sonucu çalışanın yaşam doyumu önemlidir. Pediatri hekimleri ve hemşireler iş yaşamlarını etkileyen bir takım etmenlerin etkisi altında görev yapmaktadırlar. İş yaşamında motivasyonu ve genel anlamda yaşam doyumunu etkileyen faktörlerin tespit edilmesi, çocuk sağlığı alanında verilen hizmetin başarısını etkileyebilmektedir. Bu durum ülke geleceği ve ekonomisi açısından da önem taşımaktadır. Çalışmada Pediatri hekimleri ve hemşirelerin motivasyon düzeylerine ve yaşam doyumlarına etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma yöntemi olarak tanımlayıcı bir yöntem benimsenmiştir. Kuramsal bilgiler saha çalışması neticesinde elde edilen verilerle birlikte değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında Antalya'da hizmet vermekte olan iki kamu hastanesinde çalışan pediatri hekimleri ve hemşireler ile anket çalışması yapılmıştır. Bu anket çalışması neticesinde elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Bu veriler ışığında faktör analizi, demografik verilerin frekans analizleri, ikili gruplar ile t testi ve ANOVA analizi ile elde edilen bulgular irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Motivasyon, Yaşam Doyumu, İş Doyumu
Özet (Çeviri)
Consistency of the quality of the health system in terms of employee motivation and satisfaction with the result that the employee's life is important. Pediatrics physicians and nurses work under the influence of factors that affect the lives of a team perform their duties. Business life in general life satisfaction, motivation and identification of factors affecting the health of children in the area can affect the success of the provided service and the future of this country and for the economy is also important. In this study, the level of motivation of Pediatrics physicians and nurses and to determine the factors that influence life satisfaction is intended. A descriptive method was adopted as a research tool. Theoretical data with the data obtained as a result of field studies have been evaluated in an integrated manner. Study in Antalya employees who serve in two public hospitals with pediatric doctors and nurses survey was conducted. The data obtained as a result of this survey are evaluated. In the light of these data, factor analysis, frequency analysis of demographic data, binary groups with the t test and ANOVA were used to analyze the findings. Key Words : Motivation, Life Satisfaction, Health Sector