Aile hekimliğine ilişkin bilgi beklenti ve memnuniyet (Kırklareli il merkezi örneği)
Expectations and satisfaction of family medicine information ( Kırklareli̇ city center sample)
  1. Tez No: 383990
  2. Yazar: CEMİLE GÜRFİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Family Medicine, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Ülkemizin sağlık sistemi ile ilgili son yıllar içerisinde yaşanılan problemlerin çözüme ulaştırılabilinmesi için, birtakım çalışmalardan sonra 2003 yılından itibaren sağlıkta dönüşüm programı uygulaması başlanarak sağlık sektöründe değişikliklere gidilmiştir. Sağlıkta Dönüşüm Programı insan odaklı bir program olup, bileşenlerinden biri birinci basamak sağlık hizmetleri kapsamında uygulamaya geçen Aile Hekimliği modelidir. Bu model; güler yüzlü, bireylerin ikametlerine ve onlarla iletişimde her türlü ulaşılabilirlik olma özelliği, sürekliliği, koordineci, savunucu, güven verici, koruyucu tedavi ve rehabilite edici gibi daha birçok özelliği olması ile bireylerin beklentilerini karşılayıp onların memnuniyetlerini arttırmak amaçlı uygulanan kaliteli hizmet veren disiplin modelidir. Çalışmada sağlık ve sağlık hizmetleri kapsamında olan birinci basamak sağlık hizmetlerinde oluşan yeni dönem Aile Hekimliği anlatılarak, bireylerin aile hekimliğine ilişkin beklenti ve memnuniyet kavramları üzerinde durulmuştur. Kırklareli il merkezi aile hekimliği birimlerindeki verilen hizmetler hakkında, kişilerin; bilgi düzeyleri, bu hizmetlerin kişiler için ne kadar önemli olduğu ile ilgili beklentileri ve bu verilen hizmetleri nasıl buldukları ile ilgili memnuniyetlerini değerlendirmek amacıyla alan çalışmasına yer verilmiştir. Sonucunda kişilerin, bilgi düzeyleri, beklentileri ve memnuniyetlerinin yüksek olduğu bulunarak, Kırklareli il merkezi aile hekimliğinde beklentilerinin karşılanıldığı ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Sağlık, Sağlık hizmetleri, Aile hekimliği, Beklenti, Memnuniyet
Özet (Çeviri)
Related to our country's health care system in recent years ulaştırılabilin solution to the problems that, after a number of studies since 2003, starting implementation of the health transformation program changes were introduced in the health sector. Health Transformation Program is a people-oriented programs, one of the components of primary health care services within the scope of application of the Family Medicine model. This model; friendly individuals to reside and communicate with them all kinds of accessibility of being, continuity, koordinec, defender, reassuring, protective treatment and rehabilitative many more features like being individuals with their expectations and their satisfaction to increase the applied purposes of providing quality service discipline model. In the study of health and health services in primary health care services within the scope of Family Medicine explaining the new era which consists of individuals, family practice focused on the concept of the expectations and satisfaction. BSNL services provided in the city center on family medicine unit, people; level of knowledge of these services is how important it is for people, and that expectations about how they found the service provided in order to assess their satisfaction with the field work are included. As a result of persons, knowledge, expectations and satisfaction are high bulunarak, BSNL expectations be met in the city center where family medicine has emerged. Keywords :Health, Health care, Family Medicine, Expectation, Satisfaction