İstanbul Dr Lütfi Kırdar Eğitim ve Arastırma Hastanesinde çalısan sağlık personellerinin (hemşire, ebe, sağlık memuru ve acil tıp teknisyeni) depresyon ve tükenmişlik düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of depression and burnout level of the health personnel (nurse, midwife, health officer, and emergency officer) working in Dr Lutfi Kırdar Training and Research Hospital i̇n İstanbul
- Tez No: 383988
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TIĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Depresyon! Çağımızın çalışanları arasında en yaygın hastalıktır. Bu hastalığın en büyük kaynağını ise iş yükü ve çalışma ortamı oluşturmaktadır. Bir de bu hizmet sektörü sağlık sektörü olursa ve bu hizmetin hastaya verilmesi vakit açısından kısıtlılık arzediyor ise ister istemez çalışanlarda bir yük oluşturacak ve bu yük o çalışanı bedensel, ruhsal ve sosyal yönden olumsuz yönde etkileyecektir. Etkilenen sağlık çalışanı kendini işine tam olarak veremeyecek ve çalışan tükenmişlik ve depresyon gibi iki hastalıkla karşı karşıya kalacaktır. Bu çalışma Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan yardımcı sağlık personellerinin (hemşire, ebe, sağlık memuru ve acil tıp teknisyeni) hayatlarında varolan depresyon ve tükenmişlik düzeyini ölçmek iş hayatından gelen olumsuzlukların bu düzeyde ne kadar rol oynadığını saptamak amacıyla yapılmıştır. Katılımcı sayısı 200 olan çalışmamızda veriler anket formu ile toplanarak SPSS programı ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde Bonferroni düzeltmeli Anova varyans analizi, bağımsız gruplarda t testi,ve korelasyon analizi kullanılmış, analiz sonuçları %95 güven aralığında değerlendirilmiştir. Ortalama değerler“aritmetik ortalama ve standart sapma”olarak gösterilmiştir. Katılımcıların tükenmişlik ve depresyon durumları Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri ile değerlendirilmiştir. Depresyon ve tükenmişlik sağlık çalışanlarında varlığı hiç bitmeyecek ve engellenmezse varlığı büyüyecek olan bir hastalıktır. Çalışma koşullarının düzeltilmesi ve çalışanlara bu konuda psikolojik destek sağlanması ile tükenmişlik sendromu en alt düzeye indirilebilir. Anahtar Kelimler : Tükenmişlik Sendromu, Depresyon, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri
Özet (Çeviri)
Depression! It is one of the most common diseases of our time employees. The reasons for this illness are work load and work environment. Even this work envirnment is health environment and there is some limit to the dedicated service time for one sick person leads to a work load in a person and this work load negatively affects the person socially and mentally. Affected health worker would not concentrate on his/her work properly and meet with two illnesses; burnout syndrome and depression. This study aims to learn to measure the depression and burnout level of Dr Lütfi Kırdar Training ve Research Hospital`s assistant health personnel (nurse, midwife, health officers, and emergency personnel) caused by those negative effects explained in the first paragraph. There are 200 participants, collected by questionnaire forms, and evaluated by SPSS programme. Bonferroni correction for statistical analysis ANOVAanalysis of variance, independent samples t test, and correlation analysis was used, the analysis resultsevaluated in 95% confidence intervals and averagevalues "are shown as mean ± standard deviation. Burnout and depresion situations of the participants have been evaluated by Maslach Burnout Scale and Beck Depresion Inventory. Depression and burnout will not finish in health personnel and will be getting bigger if not blocked. The burnout syndrome can be decreased to minimum level by improving the working conditions and providing psychological support in this subject. Keywords : Burnout Syndrome, Depression, Maslach Burnout Scale, Beck Depression Inventory