Kayıt dışı ekonomi ve istihdamın yönetim organizasyon açısından sorunları
Informal economy and employment administration organizational issues in terms
  1. Tez No: 383991
  2. Yazar: SEDA METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kayıt dışı ekonomi, ekonomide hiçbir yasal belgede adı geçmeyen, kayıt altına alınmayan kayıtlı ekonominin dışında gelişen yasa dışı, kayıt altına alınmayan faaliyetlerin bütünüdür. Gelişmekte olan ülkelerde ekonomik yapının en büyük sebeplerinden biri olarak meydana gelen kayıt dışı ekonomi ve istihdam, ülkelerin reel satın alma güçlerine göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple kayıt dışı ekonominin ülkelerde uygulanması ve politikaların önemi ülkelerdeki gelişmişlik düzeylerine göre değişecek ve gelişmekte olan ülkelerde daha önem taşıyacaktır. Çalışmamızda anlatıldığı gibi kayıt dışı ekonominin olumlu yönleri olduğu gibi olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Kayıt dışı ekonominin etkilerinin uzun vadede çok kalıcı olduğu ve alınacak önlemlerin uzun vadeli olarak hesaplanması gerektiği yapılan çalışmalar ile ortaya konmuştur. Kayıt dışı ekonominin ülke ekonomisine etkisi özellikle mali alanda oluşacak enflasyon ve işsizlik gibi kavramların ortaya çıkararak ülkede spekülatif hareketlere sebep olmaktadır. Kayıt dışı ekonominin artması ülkede vergi gelirlerinin azalmasına ve bu da kamusal hizmetlerdeki azalışa sebep olacaktır Kayıt dışı ekonominin azalmasında ve hatta yok edilmesinde vatandaş kadar devletin rolü de önemlidir. Ayrıca yapılacak çalışmalarla kayıt dışı ekonominin olumsuz yönleri ortaya konarak çeşitli çalışmalarla bu konuda uygulanacak politikalar ortaya konmalıdır. Bu çalışma da kayıt dışı ekonomi kavramı, sebepleri ve kayıt dışı ekonomiyi önleme ve bu konuda yapılabilecek politikaları ortaya koymaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kayıt dışı ekonomi ve istihdam
Özet (Çeviri)
He informal economy , the economy that is not listed in any legal document, recording booming illegal outside the formal economy, the recording is a set of activities . Economics has become one of the biggest problems of the informal economy and employment development level of the countries that they have, according to the real purchasing power varies. In developing countries, one of the biggest reasons of economic structure occuring informal economy and employment, according to the countries real purchasing power varies. As described in our study of the informal economy, as well as positive aspects, there are also negative aspects . The effects of the informal economy is very persistent and long-term measures to be taken should be calculated as long-term studies has been demonstrated . The impact of the informal economy to the national economy, especially in the financial field will consist of concepts such as inflation and unemployment in the country to speculative movements Uncovering the causes. The informal economy, increase tax revenues to decline in the country and this will lead to a decline in public services in the reduction of the informal economy, and even the state's role in the destruction until citizens are also important. In addition to studies by demonstrating the negative aspects of the informal economy in several studies on this subject should be introduced policies to be implemented. In this study, the concept of the informal economy, causes and prevention of the informal economy and can be done in this regard has attempted to put policies Anahtar Kelimeler : Kayıt dışı ekonomi ve istihdam