Motivasyon ve sağlık çalışanları
Motivation and health employess
  1. Tez No: 383999
  2. Yazar: HATİCE GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Motivasyon hayatın her alanında karsımıza çıkan önemliliği tartışılmaz bir konudur. Özellikle çalışma hayatında başarıyı etkileyen faktörlerden belki de en önemlisidir. Motivasyon bizim bir şeyi yapmak istememizi sağlayan içsel bir kuvvettir. Hangi alanda olursa olsun bütün işletmelerin, kurum ve kuruluşların nihai hedefi insanların çabalarını ortak bir amacı gerçekleştirmeye doğru yoğunlaştırmaktır. İnsan hayatında önemli yere sahip olan sağlık hizmetlerinin daha kaliteli ve nitelikli olması, sağlık çalışanlarının etkin ve verimli çalışmasına bağlıdır. Personelin etkin ve verimli çalışmasını sağlayan araçlar ise motivasyon faktörleridir. Önemli olan da bu motivasyon faktörlerini doğru şekilde kullanarak çalışanları motive etmektir. Motivasyon düzeyi yüksek çalışanlar mesleki başarılarının yanı sıra, çalıştıkları kurumun amaçlarına ulaşmasında da olumlu katkı sağlarlar. Bu çalışmanın amacı da sağlık çalışanlarının etkilendiği motivasyon araçlarını saptayarak sağlık hizmetlerinin en büyük girdisi olan personelin daha etkin ve verimli çalışması konusunda ışık tutmaktır. Bu çalışma kapsamında ilk bölümde motivasyon kavramının tanımı, önemi ve faktörleri, ikinci bölümde sağlık tanımı, sağlık hizmetleri ve sağlık çalışanları, üçüncü bölümde ise sağlık çalışanlarının motivasyonunu etkileyen faktörler irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Motivasyon, Motivasyon Faktörleri, Sağlık Hizmetleri, Sağlık Çalışanı, Sağlık Çalışanında Motivasyon
Özet (Çeviri)
Motivation is an unquestionable subject that come across during each part of our life. Especially in work life motivation is the primary factor. Motivation is an endogenous power that enable us want to do something. In every field whole establishment, society and foundation aim to concentrate people to achieve associated target. Health services' quality and property that are important in human life dependent on health employee's effective and productive work performance. Tools that supply effective and productive work performanc eare motivation factors. Important part is touse the sefactor struely and motivate the employees. Employees that motivation level sarehigh have Professional success in addition, they contribute to reach the irorganization aims. The purpose of this research is to determinet hemotivation tools that affect healht employees and help to health employees efficacy and productivity that are the most important part of healt hservices. Inextent of this research, in first part description of motivation, impotance, and factors of motivation, in second part description of health , health services and health employees, in third part the motivation factors that affect health employees. In there sultmentioned about theim portance of motivation for health employees. KeyWords :Motivation, MotivationFactors,Health Services, Health Employess, Motivation in Health Employee