Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) mükemmellik modeli ve bir doğalgaz dağıtım şirketi örneği
European Foundation for Quality Management (EFQM) excelence model and an example of a natural gas distribution company
  1. Tez No: 384000
  2. Yazar: SEBAHAT SEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüz küreselleşen dünyada ve özellikle de rekabet koşullarında kendilerini devamlı olarak geliştirme ihtiyacı hisseden kurumlar, müşteri taleplerine en iyi şekilde cevap vermek zorundadır. Bu bakımdan üretim verimliliğini ve kalitesini yükseltmek işletmenin Toplam Kalite Yönetimi anlayışını benimsemesi ile mümkün olmaktadır. Bu konuda belli bir standart oluşturmayı EFQM (Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı) başarmıştır. EFQM tarafından ortaya konulan EFQM Mükemmellik Modeli, kurumlara mükemmel olma yolunda nerede olduklarını göstermede, sorunları belirlemede ve sorunlara ilişkin çözüm bulmada kullanılan bir sistemdir. Sistem devamlı olarak hem Avrupa hem da diğer dünya ülkelerinden geri beslemeler aracılığıyla gelişmektedir Bu çalışmada EFQM mükemmellik modelinin Örnek Doğalgaz Dağıtım Şirketi'ne sağladığı katkılar incelenmiştir. Çalışmanın literatür bölümünde kalite olgusu ve EFQM Mükemmellik Modeli işlenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde ise EFQM Mükemmellik Modeli'nin Örnek Doğalgaz Dağıtım Şirketinde son derece etkin olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : EFQM, Toplam Kalite Yönetimi, Doğalgaz Dağıtım ġirketi
Özet (Çeviri)
In today's globalized world, and especially in conditions of competition as they constantly feel the need to develop institutions, customers must respond to the demands in the best way. In this regard, production efficiency and to improve the quality of the business to embrace the concept of Total Quality Management is made possible by. This is about creating a certain standard of the EFQM (European Foundation for Quality Management) has succeeded. Posed by the EFQM Excellence Model, institutions where they are not perfect in showing the way, identify problems and find solutions to problems is a system used in. System of continuous feedback both in Europe and other countries of the world are fed through. EFQM excellence model in this study, the contribution of the sample were investigated Natural Gas Distribution Corporation. Quality case studies in the literature section and EFQM Excellence Model has been processed. Working in the application part of the EFQM Excellence Model in Example Natural Gas Distribution Company was found to be highly effective.