Çalışma hayatında stres ve sağlık çalışanları
Stress in business life and health workers
- Tez No: 383998
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada kamu hastanelerinde görevli sağlık çalışanlarının bireysel, örgütsel ve çevresel stres unsurlarını belirlemek, stresin sağlık hizmetlerine etkilerini incelemek ve buna yönelik çözüm önerilerinin üretilmesi amaçlanmıştır. Sağlık çalışanları bireysel, örgütsel ve çevresel stres unsurlarından doğrudan etkilenmektedir. Stres yaşamın her aşamasında vardır. Stresin kısa süreli etkileri sebebin ortadan kalkması ile düzelmektedir. Uzun süreli yaşanan stres ise yaşamı tehdit etmekte, ruhsal ve fizyolojik kalıcı hasarlar oluşturabilmektedir. Bireylerde madde kullanımına yönelimi artırmakta, mesleki hatalara ve iş kazalarına sebep olmaktadır. Optimum düzeyde yaşanan stres bireyin güdülenmesini sağlamakta ve performansını artırmaktadır. Sağlık sektöründe kişisel amaçların kurumsal amaçlarla örtüşmesi sunulan hizmet kalitesini artırmaktadır. Bu sebeple örgütsel stresin etkilerinin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması önem taşımaktadır. Kurumsal hedeflerin gerçekleşmesinde, bütüncül sağlık hizmetlerinin sürdürülmesinde bireyin iş doyumunu ve performansını artırıcı motivasyon araçları kullanılmalıdır. Çalışmanın ilk bölümünde stresin tanım ve kapsamı, belirtileri, bireysel, örgütsel ve çevresel etkenleri üzerine durulmuştur. İkinci bölümde stresin bireysel, örgütsel sonuçları ve stres yönetimi ele alınmıştır. Çalışmada tarihçi metottan, kişisel gözlem ve mesleki deneyimlerden yararlanılmıştır. Çalışmanın son bölümünde stresin örgütsel etkileri ve örgütsel sonuçları üzerinde durulmuştur. Örgütsel stresin temelinde işin yapısı ile ilgili stres nedenleri, örgütsel yapıdan kaynaklanan stres nedenleri, kişiler arası ilişkilerden kaynaklanan stres nedenleri ve örgütsel yapılardan kaynaklanan stres nedenleri öncelikli bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Stres, Stres Nedenleri, Stres Sonuçları, Optimum Stres, Stres Yönetimi, Sağlık Çalışanları
Özet (Çeviri)
In this studying, main targets are to determine personal, organizational, environmental stress factors related with health workers working in the public hospitals, and to search its effect on health services, and to produce suggestions for solving problems. Health worker is directly affected by personal, environmental, organizational stress factors .Stress is found at each stage of life. Short-term effects of stress is corrected by removing the cause of an event. However, long-term stress is life threatening. Besides, it produce psychological and physiological permanent damage. Stress results in orientation in individuals toward substance use, occupational accidents, professional errors. Stress experienced in optimum level increases performance and motivation of individuals. In the health sector, personal goals overlapping with corporate objectives increase the quality of services. Therefore, determination of effect on organizational stress and its elimination is important. Job satisfaction, motivation, and performance-enhancing tools should be used in the realization of corporate goals and in persistence of holistic health services. In the first part of the study, scope and definition of stress, its symptoms; its individual, organizational and environmental factors is mentioned. In the second part, individual and organizational consequences of stress have been discussed. In the study, it has been benefited from searching literature, personal observations and occupational experience. In the last part, it has been based on the organizational effects of stress. Furthermore, it has been focused on organizational outcomes. Cause of stress related with nature of work, cause of stress arising from interpersonal relationship, cause of stress resulting from organizational structure had been found primarily reason of stress in basis of organizational stress. Key Words : Stress, Causes of Stress, Stress Results, Optimum Stress, Management of Stress, Health Workers.