Örgüt ikliminin çalışan performansı üzerine etkisi ve bir uygulama
Organizational climate influence on performance and running an application
  1. Tez No: 384008
  2. Yazar: REYHAN BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Performans değerlendirme önceden belirlenmiş olan bir takım standartlara göre çalışanların ya da kurumların verimliliklerinin ölçülmesi sürecidir. Günümüz piyasa koşullarında ve küreselleşme sürecinde ulusal ve uluslararası piyasalarda rekabet edebilmek, verimliliği arttırabilmek giderek önem kazanmıştır. Örgütlerin kalıcı rekabet üstünlüğünü sağlayabilmeleri için en önemli kaynakları insan kaynağıdır. Bu nedenledir ki insan kaynağının etkin bir şekilde yönetilebilmesi ve performanslarının değerlendirilebilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, 21.yy. piyasa koşullarında meydana gelen ekonomik, teknolojik, değişmelerle birlikte ortaya çıkan yeni örgüt yapılarında önemi giderek artan örgüt ikliminin performans değerlendirme sistemi üzerine etkisi konusunda uygulamada ve literatürde ortaya çıkan yeni gelişmeleri incelemektedir. Bu amaca yönelik olarak araştırma verileri İstanbul ilinde özel sektörde üç farklı alanda faaliyette bulunan firma çalışanlarına anket yöntemi kullanılarak , elde edilmiştir. Bu çalışmada yabancı ve yerli kaynaklardan yararlanılarak örgüt iklimi ve performans değerlendirme konusundaki temel yaklaşımların ortaya konulduğu teorik bölümün yanı sıra örgüt ikliminin performans değerlendirmeye etkisine ilişkin yapılan çalışmaya ait bölümler yer almaktadır. Örgüt ikliminin çalışan performansını arttırmada çok etkli olamadığı örgüt iklim kavramından ziyade iş görenlerin sosyal haklarının verimliliğe örgüt ikliminde daha fazla etki ettiği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler :Performans Değerlendirme, Performans Değerlendirme Sistemi, Örgüt Ġklimi
Özet (Çeviri)
Performance evaluation of a number of predetermined standards of employees or institutions efficiency measurement process. In today's market conditions and the process of globalization in order to compete in national and international markets, to increase the efficiency of the increasingly gained importance. The most important sources for competitive superiority of permanent organizations human resource. It's no surprise that the human resources to effectively administer and performances to be evaluated is of great importance. This study, in the 21st century. the changes occurring in the economic, technological, market conditions, together with the resulting new organization structures , increasingly important organizational climate influence on performance evaluation system of practice and investigating new developments emerged in the literature.For this purpose, in the province of İstanbul, the private sector, the research data in three different areas in the company employees have been obtained using the survey method. In this study, foreign and domestic sources of organizational climate and performance evaluation in addition to the theoretical section, in which the fundamental approaches to the Organization of work were made about the impact of the performance evaluation of the climate sections. Not so much increasing the performance of running the Organization climate set those social rights rather than the concept of organizational climate work efficiency has more impact on climate of the organization concluded. Key Words : Performance Appraisal, Performance Organizational Climate