Hastaların ağız ve diş sağlığı hizmetlerinden yararlanma durumları ve tatmin düzeyleri (Kırklareli örneği)
The conditions of patients' utilizing oral and dental health services and their satisfaction (Kırklareli̇ sample)
- Tez No: 384007
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYGÜL YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışma, ülkemizdeki diş hekimliği hizmetleri ile ağız ve diş sağlığı hizmetlerinden hastaların yararlanma durumu ve hasta tatmininin değerlendirilmesi, mevcut durumun geliştirilmesi için neler yapılabileceği üzerinde öneriler geliştirilmesi amacıyla tanımlayıcı, kesitsel türde yapıldı. Çalışmanın evrenini Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hizmetlerinden yararlanan hastalar oluşturmakta olup araştırmaya katılmaya gönüllü 300 hasta ile gerçekleştirilen çalışmada örneklem rasgele seçilmiştir. Çalışma sonucunda; çalışmaya katılan hastaların çoğunluğunun kadın, evli ve 31 – 40 yaş arasında olduğu belirlenmiştir. Hastaların yaklaşık yarısının lise mezunu, yarıdan fazlasının gelir getiren bir işte çalışmakta, büyük oranda gelirlerinin 1001 TL – 3000 TL arasında ve tamamına yakınının sosyal güvencesi olduğu tespit edilmiştir. Hastaların çoğunluğunun sağlık harcamalarının sosyal güvencesi tarafından karşılandığı ağız ve diş sağlığı merkezini sağlık güvencesi olması nedeniyle tercih ettiği görülmüştür. Hastaların yaklaşık dörtte üçü ağız ve diş sağlığı merkezlerinde (ADSM) verilen hizmetten memnun kaldığını ve memnun kalma nedeni olarak yeterli ve iyi hizmet alması, hekimin ve tüm sağlık çalışanlarının ilgili olması ve hekimin iyi davranması olduğunu belirtmişlerdir. Hastaların büyük çoğunluğunun ağız ve diş sağlığı ile ilgili bir sorunu olduğunda aynı yere tekrar başvuracağı ve büyük çoğunluğu ADSM'yi tavsiye edeceği görülmüştür. Sonuç olarak; hastaların ADSM hizmetlerinden yararlanma durumları ve tatmin düzeyleri sosyo-demografik özellikler ve fiziksel koşullar tarafından etkilenmektedir. Araştırma bulguları doğrultusunda; bekleme salonunun yeniden düzenlenmesi, havalandırma sisteminin gözden geçirilmesi, hastane çalışanlarına hasta ile iletişim, beden dili gibi konularda hizmet içi eğitim düzenlenmesi, randevu sisteminde değişiklik yapılması ve benzer çalışmaların diğer branş hastanelerinde de uygulanması önerilebilir. Anahtar Kelimeler : Diş Hekimliği, Ağız Diş Sağlığı, Tatmin, Hasta Tatmini
Özet (Çeviri)
This study has been made descriptively and in a cross-sectional way in order to develop ideas on what can be done about the present situation, the conditions of patients utilizing oral and dental health services with dentistry services in our country and to evaluate the satisfaction of patients. The universe of the study consists of patients utilizing the services of Kırklareli Oral and Dental Health Center and the sample has been chosen randomly among 300 patients volunteering to join the study. At the end of the study, it has been determined that most of the patients in the study are women, most of them are between 31-40 ages and most of them are married. About half of the patients are high-school graduates, more than half are working at well-paid jobs, most of them have an income between 1001-300 TLs and nearly all of them have health insurances. It has been stated that the health expenses of a big majority of the patients are supplied by their health insurances and most of the patients prefer the oral and dental health centers owing to their health insurances. Nearly three quarters of the patients have indicated that they are pleased with the service given at the oral and dental health center. And as a reason of their satisfaction, what they have stated are receiving an efficient and good service, the care of the doctor and all the health workers and the good behaviors of the doctor. It is clear that most of the patients will certainly apply to the same place when they have a problem about oral and dental health and most of them will advise MTHC. As a result; the re-arrangement of the waiting room, revising the air-conditioning system, organizing in-service educations for the hospital employees about subjects such as communication with the patient, body language etc., having changes at date system and applying similar studies in other branch hospitals may be advised. Key Words : Dentistry, Oral and Dental Health, Satisfaction, Patient's Satisfaction