Sağlık hizmetlerinin gelişimi ve sağlık hizmetleri sunumunda iletişimin önemi
Significance of communication on developing health facilities and presentation of health facilities
- Tez No: 384009
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, İşletme, Health Care Management, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çalışmanın amacı; sağlığın kişiler, toplumlar ve ülkeler bazında önemini anlatmak, sağlık bilinci, sağlık anlayışı ve sağlık hizmetlerinin tarihsel gelişimini açıklamak, Türkiye'de sağlık hizmetlerinin kuruluş döneminden bugüne gelişimini incelemek ve sağlık iletişiminin, sağlık hizmetlerinin sunumundaki önemini ortaya koymaktır. Bu çalışmada tarihçi metot ve buna bağlı olarak kaynak taraması tekniğinden yararlanılmıştır. Ancak çalışmanın, sağlık hizmetleri sektörü ve sağlık çalışanlarını ilgilendiren büyük kısmında mesleki bilgi, deneyim ve gözlemlere de sıklıkla yer verilmiş, tanık olunan örnek olaylar ve uygulamalardan istifade edilmiştir. Sağlık iletişimi, sağlık hizmet sunumunda, sağlık personeli ile hizmet alanlar arasında gerçekleşen ilişkiler ve etkileşimler bütünüdür. Bu ilişki ve etkileşimin başarılı olması sonucunda, hizmet talep eden açısından teşhis ve tedaviye güven, tedavi sürecine bağlılık, hekim ve sağlık tesisine tekrar gelme olasılığında artış ve genel anlamda memnuniyet meydana gelmektedir. Hizmet sunan sağlık personeli açısından, iş doyumu ve motivasyon, hastalarla gerilimin azalması gibi etkileri görülmektedir. Hasta-sağlık personeli iletişimini incelerken de mevcut sağlık sisteminin yapısını ve sağlık personelinin çalışma şartlarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Anahtar Kelimeler : Sağlık Hizmetleri, Sağlık ÇalıĢanları, Sağlık ĠletiĢimi
Özet (Çeviri)
The aim of the study health of individuals, communities and countries to explain the importance basis, health awareness, explain the historical development of the concept of health and health services, the period of the health services in Turkey to examine the development to date, and health communication is to demonstrate the importance of the provision of health services. In this study, we used the methods and literature historian technique accordingly. However, the study, the health care sector and health professionals concerning the majority of professional knowledge, experience and observation to be given frequently witnessed in the case and the application has been exploited. Health communication , health service delivery , health staff is a set of relations and interactions that occur between the service areas. As a result of the success of this relationship and interaction , in terms of diagnosis and treatment services that demands trust , commitment to the treatment process , resulting in increased satisfaction and generally comes in the possibility of coming back to the doctors and healthcare facilities . In terms of health personnel providing services , job satisfaction and motivation , it is observed effects such as reduction of tension with patients. Ill-health staff working conditions of the communication structure of reviewing the current health care system and health care should also be taken into account. Keywords : Health Services, Health Care Workers, Health Communication