Kamu hastanelerinde çalışma ortamı -çalışma koşulları ve motivasyon
Working environment in public hospital - working conditions and motivation
  1. Tez No: 384024
  2. Yazar: MEHMET İHSAN ACUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışma ortamının çalışanların sağlığını tehdit etmeyecek şekilde hem fiziksel hem de ergonomik koşullarının uygun olması, ısı, nem, aydınlatma, titreşim, havalandırma, gürültü gibi faktörlerin çalışanların hem sağlığını hem de verimini olumsuz etkilemeyecek düzeylerde olmaları gerekmektedir. Olumlu çalışma ortamının oluşturulması çalışanların motivasyonlarının olumlu etkilenerek sundukları hizmet kalitesinin müşteri memnuniyetinin sağlanmasına neden olmaktadır. Sağlık personeli çalışma ortamlarında işe bağlı ve çalışma koşulları kaynaklı, fiziksel, biyolojik, kimyasal ve psikolojik risklere maruz kalabilmektedirler. Bu risklere bağlı olarak, çalışan sağlığı ve hasta sağlığı olumsuz etkilenmekte, iş verimleri düşmekte, hasta memnuniyetsizliği artmakta, çalıştıkları sağlık kurumları ekonomik kayıplar yaşamakta ve en önemlisi de hizmet sunulan hastaların sağlıkları tehdit altında olabilmektedir. Sağlık kurumlarında çalışma ortamları ile çalışan motivasyonu ilişki içerisinde olduğunu söylemek mümkündür. Çalışma literatür tarama modeli ve mesleki deneyimler gibi faktörler ışığında hazırlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Motivasyon, ÇalÕúma OrtamÕ, øúçi Sa÷OÕ÷Õ, øú Verimi, Sa÷OÕk Personeli
Özet (Çeviri)
The unavailability of the working environment so as not to endanger the health of workers both physical and ergonomic conditions, temperature, humidity, lighting, vibration, ventilation, and employees of factors such as noise should be at levels that will not adversely affect the yield and the health of both. Creating a positive work environment, employee motivation and quality of services they provide impressively positive lead to the satisfaction of the customer. Health personnel in the work depends on the work environment and working conditions induced, physical, biological, and psychological risks may be exposed to chemicals. Due to these risks, employee health and ill health is adversely affected, work efficiency is reduced, patient dissatisfaction increases, they work in health care institutions experience economic losses, and most importantly, may also be threatened by the health of the patients who presented service. It is possible to say that in relation to employee motivation and work environments in health institutions. Factors such as the study of literature and professional experience have been prepared in the light of the model. Key Words : Motivation, Work Environment, Employee Health, Work Productivity, Health Staff