Kamu diplomaisisinde medyanın roü: Anadolu Ajansı örneği
The role of media in public diplomacy: Anadolu Agency sample
- Tez No: 384087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BÜYÜKASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İkinci Dünya Savaşı'nın ardından tüm dünyada beliren savaş karşıtlığı ve diplomatik alanda yeni yöntemlerin doğuşu, ülkelerin dış politika amaç ve araçlarında da değişikliklere neden olmuştur. Bu noktada teknolojik gelişmelerin de etkisiyle yaşanan informatik devrim, uluslararası alandaki yeni diplomatik atağı destekleyen unsura dönüşmüştür. Neticede uluslararası politikada kamu diplomasisi, yumuşak güç, sivil toplum ve medya kavramları daha ağırlıklı olarak yer almaya başlamıştır. Yeni küresel düzende bireylerin ve kamuoylarının önemi her geçen gün artmaktadır. Buna bağlı olarak daha önce devletlerin birbirleri ile ilişkileri ve kullanılan yöntemlerin tümü olarak tanımlanan diplomasi kavramında da değişiklik meydana gelmiştir. Bilgi, kültür ve iletişim uluslararası siyasette etken faktörler olmaya başlamış, diplomaside bu unsurlar kullanılarak kamuoylarını etkileme amaç edinilmiştir. Bu noktada diplomasi sözlüklerinde“kamu diplomasisi”kavramı büyük harflerle yazılmıştır. İlk kez 1965 yılında Edmund Gullian tarafından kullanılan kamu diplomasisinin birçok tanımı yapılsa da günümüzde kabul gören tanım, hükümetlerin başka bir devletin halkını, aydınlarını ve politikalarını kendi avantajına döndürmek için etkilemeye çalışmasıdır. Uluslararası ilişkilerde devletlerin kamu diplomasisi araçları, dışişleri bakanlıkları ile elçiliklerin sosyo-kültürel programları ve oluşturulan medya araçlarıdır. ABD, Fransa ve İngiltere kamu diplomasisine önem verip, etkin uygulama yapabilen önde gelen devletlerdendir. ABD dünyanın her yerinde kurulan düşünce kuruluşları, büyük markalar ve medya aracılığıyla Amerikan kültürünü diğer toplumlara benimsetmeye çalışmaktadır. Nitekim günümüzde Coca-Cola en bilinen markalar arasında sayılabilirken, Hollywood filmleri dünyanın hemen her yerinde izlenme rekorları kırmaktadır. Neticede genç kuşak ön planda olmak üzere farklı toplumlarda Amerikan kültürüne karşı oluşturulmuş sempatiden bahsetmek mümkündür. Son yıllarda değişen Türk dış politikası kapsamında oluşturulan kamu diplomasisi çalışmalarında hedeflenen, uluslararası arenada daha güçlü Türkiye imajı ile küresel siyasette artan prestijdir. Bu hedef doğrultusunda Türk siyasal yaşamında medyanın önemi bir kez daha vurgulanarak, bireylerin bilinç düzeyinin arttırılarak çeşitli konular üzerinde farkındalık yaratmak ve geleneksel ile modernist motifleri harmanlayan ilerlemeci bir Türkiye imajı çalışmaları üzerinde odaklanılmıştır. 1920 yılında kurulan ve küresel gelişmeleri yakından takip ederek, 2011 yılından itibaren büyük bir ivmeyle büyüme kaydeden Anadolu Ajansı (AA), doğru ve objektif haberleri bireylere ulaştırmadaki başarısının yanında, kamu diplomasisi çalışmalarına yaptığı katkıdan dolayı iç ve dış politika süreçlerinin önemli unsuru konumuna gelmiştir.
Özet (Çeviri)
After the World War II, the birth of the new methods in diplomatic field and appearing of anti- war ideology all over the world led to some changes in the countries' foreign policy objectives and means. The experienced informatic revolution with the impact of the technological developments has become a key driver of the new diplomatic attack in the international arena. As a result, public diplomacy, soft power, civil society and media concepts began to play significant role in the international politics. The importance of individuals and public in the new global order is increasing everyday. Accordingly, some changes have been occurred in the concept of diplomacy which was earlier defined as the diplomatic relations of states with each other and all the methods used. Information, culture and communication have begun to be effective factors in international politics, as having aimed to influence the public by using these elements. At this point, the concept of“public diplomacy”has been written in capital letters in the diplomacy dictionaries. Although there are many definitions of public diplomacy which was firstly used by Edmund Gulian in 1965, the widely accepted definition of the term is the communication of the states with each other to influence one another's public, intellectuals and policies to capitalize on. Public diplomacy tools of the states in the international affairs are theforeign ministries, socio-cultural programs of the embassies and the media. The U.S. , France and Britain are the states giving importance to public diplomacy and are capable of effective implementation. The U.S has been trying to impose American culture to other cultures through the think-tank organizations established all over the world, major brands and the media. Indeed, today, Coca Cola is among the best known brands while Hollywood has the record-breaking movies. As a result, it is possible to talk about a sympathy for the American culture in different communities, particularly the younger generation. In recent years, the intent of the works of the public diplomacy, which is formed as part of the changing Turkish foreign policy, is the image of a more powerful Turkey and the increasing prestige in the global politics. In line with this objective, there has been aimed to create a progressive Turkey image, a blend of the traditional and modernist motifs, to increase the awareness of individuals on various issues by emphasizing the importance of media in Turkish political life. Anadolu Agency (AA) which was founded in 1920 and has grown with a major acceleration since 2011 by following the global developments closely, has become a significant factor by contributing both in domestic and international progresses of the public diplomacy as well as its success in broadcasting objective and true news.