Yeni bir sermaye piyasası aracı olarak sukuk: Yapısı, işleyişi ve muhasebeleştirilmesi
Sukuk, as the new method of capi̇tal market it's structure, process and converti̇ng i̇t i̇nto accountancy
- Tez No: 384098
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRI BURAK ARZOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dünya ekonomisin gelişmesi ve büyümesiyle birlikte yeni finansal ürünler piyasaya girmektedir. Piyasada birçok finansal araç bulunmaktaydı ancak faizsiz finansal araçlarda çok çeşitlilik bulunmamaktaydı ya da var olanlar piyasa ihtiyaçlarını karşılamamaktaydı. Bu ihtiyacı karşılamak, İslami kesimin fonlarını çekmek amacıyla finansal piyasalar yeni ürün arayışına girmiştir. Bu faizsiz finansal ürünler arasında en hızlı büyümeyi gösteren ürün sukuk olmuştur. Katılım bankacılığının kendi prensipleri gereği finansal piyasa araçlarından uzak durmayı gerektirdiğinden, sukuk gibi bir ürüne Türkiye piyasası ihtiyaç duymaktaydı. Bu ihtiyacın bir sonucu olarak; Sukuk Türkiye Piyasasında' da yeni bir ürün olarak işlem görmeye başlamıştır. SPK tarafından Kira Sertifikası olarak isimlendirilmiştir. Bu çalışma da Sukuk ürününü detaylı bir şekilde ele alınmış olup; yapısı, işleyişi ve muhasebeleştirilmesi anlatılmıştır. Sermaye piyasası ürünleri arasındaki yeri incelenmiş, ilişkisi hakkında yorumlar sunulmuştur. Detaylı muhasebe uygulamalarıyla muhasebeleştirilmesi konusu irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Faizsiz Bankacılık, Sukuk, Kira Sertifikası, Sukukun Muhasebeleştirilmesi
Özet (Çeviri)
As the world economy develops and grows, new financial instruments get into the market. Although there were a number of financial instruments in the market, the variety of interest-free financial instruments were lacking; or, existing ones were insufficient to meet the market need. Financial markets have been in search of new products in order to meet this need and attract the capital of Islamic groups. Sukuk has been the fastest growing one among the interest-free financial instruments. Based on the participation banking principle, which requires staying away from financial market instruments, Turkey needed such a product like sukuk. As a result of this need, sukuk has started to be processed as a new instrument in Turkish market. It was called as Lease Certificate by the Capital Markets Board (CMB). In this research, sukuk, its structure, mechanism and accounting are discussed in details. Sukuk is also analyzed and reviewed regarding its status in comparison with other capital market instruments and detailed accounting practices as well as accounting. Keywords : Interst-free Banking, Sukuk, RentalCertificate, Recognition of Sukuk