Akut arter oklüzyonu modelinde perfüzyon indeksi etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness of perfusion index model in acute artery occlusion
- Tez No: 384169
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜCAHİT AVCİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Perfüzyon indeksi parmağa takılan probdan infrared sinyaller göndererek periferal kanın pulsatil komponentinin pulsatil olmayan komponente oranı olarak hesaplanır. Hastanın kardiyak output'u, hemodinamik durumu ve periferik perfüzyonu hakkında bilgi vermektedir. Aynı zamanda ucuz, non-invaziv ve yatak başı bir yöntemdir. Bu özellikleri ile pek çok klinik durumda kullanım imkanı vardır ve yeni araştırmalar yapılmaktadır. Arter oklüzyonu gerek aterosklerotik damar hastalıkları gerekse travmalar ve kompartman sendromları gibi dışarıdan bası yapan etmenler ile oluşur ve acil tıp kliniklerinde seyrek olmayan bir başvuru nedeninidir. Çalışmamıza Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine 1 Ocak-1 Mart 2015 tarihleri arasında başvuran 18 yaş üzeri sağlıklı gönüllüler dahil edildi. Hastaların kayıt edilebilmesi için olgu rapor formu hazırlandı ve geliş TA ve PI değerleri ile değişik oklüzyon durumlarındaki TA ve PI değerleri aşağıda anlatıldığı şekilde bu formlara kaydedildi. Çalışmamıza 68 (%54,40) kadın ve 57 (%45,60) erkek olmak üzere toplam 125 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan gönüllülerin herhangi bir periferik arter damar hastalığının olmadığını ispatlamak için hastaların ABI (Ankle-Brachial Index) değerleri ölçüldü ve ABI>1 olanlar çalışmaya dahil edildi. Çalışmamızda akut arter oklüzyonu modeli oluşturabilmek için ekstremitelerine uygun tansiyon manşonları kullanarak bazal tansiyon değerleri tesbit edildi. Manşon bu bazal tansiyon değerinin 1/3'ü kadar şişirildi ve PI ölçümü yapıldı. Sonra bazal değerin 1/2 değerince şişirildi ve diğer PI ölçümü yapıldı. Son olarak bazal tansiyon değerinin üzerinde olacak şekilde (tam oklüzyon) şişirildi ve ölçüm alındı. Hastalar gelişlerinde ve her bir ölçüm arasında 10 dk dinlendirildiler. Çalışmaya alınan tüm gönüllüler içerisinde ortalama yaş 32, sistolik ortalama arteryal basınç 110 mmhg, diyastolik ortalama arteryal basınç 76 mmhg, ortalama pulse değeri 95, solunum sayısı 23 olarak saptanmıştır. Çalışmaya katılan kadın gönüllülerin yaş ortalaması 30, erkek gönüllülerin yaş ortalaması da 36 olarak saptanmıştır. Böylece kadın ve erkek gönüllüler arasında perfüzyon indeksi ölçümünü etkileyecek büyük bir yaş ortalaması farkı da olmadığı gösterilmiştir. Çalışmaya alınan bütün gönüllüler arasında PIgeliş ortalaması 4,2, PI10.dk ortalaması 3,2, PI20.dk ortalaması 2,5, PI30.dk ortalaması 0,7 olarak saptanmıştır. Çalışmamızda PI geliş, diğer üç ölçümle, PI10.dk diğer üç ölçümle, PI20.dk diğer üç ölçümle, PI30.dk diğer üç ölçümle karşılaştırılmış ve birbirlerinden istatiktiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Çalışmamızda elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde manşon basınçlarının artması ile birlikte perfüzyon indeksi mean değerlerinin azaldığı tesbit edildi. Bu değişimler analiz edildiğinde oluşan farklar istatistiksel olarak anlamlı idi. Oluşturduğumuz modelde PI, azalan perfüzyonu her üç basınç düzeyinde de tespit edebilmiştir. Perfüzyon indeksi ölçümü yatakbaşı kolay uygulanabilir bir yöntem olarak acil kliniklerine başvuran ve arteryal oklüzyondan şüphelenilen hastaların tespiti ve/veya takibi için kullanılabilecek bir yöntem olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Peripheric perfussion index calculated by means of pulse oximetry by expressing the pulsatile signal (during arterial in flow) as a percentage of the nonpulsatile signal, both of which are derived from the amount of infrared light absorbed by a probe of the fingertip. Provide information about the patient's cardiac output , peripheric perfussion and hemodynamics. At the same time it is an inexpensive and non-invasive bedside method. It is possible to use in many clinical situations with these features and there are new research. Artery occlusion should occur with atherosclerotic vascular disease and trauma as well as external factors such as offending and compartment syndrome caused by a non-sparse clinical application in emergency medicine. Over 18 years old healthy volunteers admıtted to Adnan Menderes University Medical Faculty the emergency department between January 1 toMarch 1, 2015 were ıncluded to our study. The case report form was prepared for patients should be recorded in. With first arrival TA and PI values, TA and PI values in the different case of occlusion were recorded on this form as described below. In our study, including 68 (54.40%) women and 57 (45.60%) men of the total of 125 healthy volunteers. To prove the oretically that volunteers in the study have no peripheral arterial disease ABI (Ankle-Brakial Index) were measured and the ABI>1 patients were included in the study. In our study, baseline blood pressure values were determined using the appropriate blood pressure cuffs on the extremities to create a model of acute arterial occlusion. The cuff was inflated to the 1/3 of basal blood pressure values and PI measurements were performed. Then the half of the baseline value inflated and the PI measurements were performed. Finally, to be on the basal blood pressure values (full occlusion) was swelled and taken measurements. In patients improved and rested for 10 min between each measurement. In all subjects in the study average years was 32, mean of systolic arterial pressure 110 mmHg, mean of diastolic arterial pressure 76 mmHg, mean of pulse 95, mean of respiratory rate 23 has been identified. The mean age of the women volunteers participated in the study was 30, average age of the male volunteers 36 were also determined. So that the avarage age of a big difference between men and women volunteers was shown to be a great also. Between the all volunteers received study PI develops avarage was 4,2, PI 10. minute avrage was 3,2, PI 20. minute avarage was 2,5, PI 30. minute avarage was determined as 0,7. In our study, the arrival of PI compared with the other three dimensions, PI10. minute with the other three dimensions, PI 20. minute compared with the other three dimensions, PI 30. minute compared with the other three dimensions and found statistically significant differences from each other. When we evaluated the results of the study we found that the increase in cuff pressure perfusion index mean value were decrease. When the differences analyzed these changes were statistically meaningful. The model we created the PI has been able to detect reduced perfusion in all three pressure levels. Perfusion index measurement bedside admitted to the emergency clinic as an easily applicable method and identification of patients with suspected arterial occlusion and / or appears to be a method that can be used for follow-up.