Rekürren sinir uyarılmasının vokal kord ve ses parametreleri üzerine etkisi
The impact of stimulation of the recurrent nerve on vocal cord and voice parameters
- Tez No: 384181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER MAKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Tirodektomi ameliyatı sırasında kullanılmakta olan vagus ve rekürren larengeal sinirin aralıklı ve devamlı monitorizasyon protokollerinin ve monitorizasyon yapılmamasının vokal kord fonksiyonu ve ses parametreleri üzerine etkisinin karşılaştırılması amacıyla yapılan bu çalışmada operasyon sırasında her iki protokol ile monitorize edilmiş hastaların ve monitorizasyon yapılmamış hastaların preoperatif ve postoperatif değerlendirmeleri karşılaştırmalı incelenecek ve güncel literatür ile uyumluluğu tartışılmıştır. Intraoperatif sinir monitorizasyonu yapılan geniş seriler ile güvenilirliği kanıtlanmış ve rekürren sinirin korunmasında rutin olarak kullanıma girmeye başlamış bir tekniktir. Çalışmamızda standardize bir yöntem olan ve birçok merkez tarafından kullanılan aralıklı monitorizasyon ile yeni kullanıma girmiş ve henüz sınırlı sayıda merkez tarafından kullanılan sürekli monitorizasyonun etkileri ortaya konulmaya çalışılmış, kısıtlı hasta sayısına rağmen teknikler arasında birbirine üstünlük gösterilememiştir. Sürekli monitorizasyonun vokal kord sonksiyonları, fonasyon ve sistemik yanetkiler açısından güvenli olduğu gösterilmiştir. Çalışma bulgularının daha geniş popülasyonlu serilerle desteklenmesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to compare the effects on the vocal cord function and sound parameters of not applying the protocoles of intermittent and continuous monitorization of the vagus and recurrent larengeal nerves during the tirodetomi operation, the preoperative and postoperative evalutations of patients who are monitorized with both protocoles and are not monitorized are comperatively studied and its consistency with the contemperary literature is discussed. Intraoperative nervous monitorization is a tecnique that is proven to be safe with large series and is routinely started to be used for protecting the recurrent nerve. In our study, it was tried to show the effects of the intermittent monitarization, which is used by many centers, and the continuous monitorization, which is used by a limitd number of centers for now, and no superiority of either method was found despite the small number of patients. The continous monitorization is shown to be safe for vocal cord functions, phonation, and systemic side-efects. It would be suitable that the findings of this study is supported with larger population series.