Rekürren laringeal sinir kesilerinde primer onarım ile poliglikolik asit kaplı tüple onarım sonuçlarının karşılaştırılması: Deneysel bir çalışma
Comparison of primary repair and polyglicolic acid-coated tube repair results in recurrent laryngeal nerve cuttings: Experimental study
  1. Tez No: 522898
  2. Yazar: MUSTAFA ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Tiroid bezine ait hastalıklar endokrin patolojilerin başında gelir ve sık uygulanan ameliyatlardan biri de tiroidektomidir. Rekürren laringeal sinir (RLS) yaralanması tiroid cerrahisinin önemli bir komplikasyonudur. Günümüzde RLS yaralanmasında primer onarım, otojen sinir veya damar grefti ile onarım uygulabimektedir. Çalışmamızda sıçanlarda RLS kesilerinde primer onarım ile poliglikolik asit kaplı tüple onarımın sinir fonksiyonuna ve rejenerasyonuna etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma için her biri yaklaşık 3 aylık 27 adet dişi Wistaralbino cinsi sıçan kullanılmıştır. Her grupta 9 sıçan olacak şekide 3 grup oluşturuldu. Grup-1 yalnızca sinir kesisi yapılan, grup-2 primer onarım, grup-3 ise konduitli onarım yapılan şeklinde ayrıldı. Çalışma iki aşamalı cerrahi üzerinden planlanmıştır. Her iki cerrahi öncesinde vokal kordlar mini endoskop ile değerlendirildi. Birinci cerrahi basamakta, sinir defekti oluşturma ve aynı seansta sinir onarımı uygulaması yapıldı. İkinci cerrahi basamak 4 ay sonra yapıldı. İkinci cerrahi basamakta deneklerin histopatolojik inceleme için örnek alındı ve sakrifiye edildi. Bulgular: Vokal kord hareketi oransal olarak grup-3'te diğer gruplara kıyasla daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Thyroid gland diseases are the most common endocrine pathologies and thyroidectomy is one of the most frequently performed operations. Recurrent laryngeal nerve (RLS) injury is an important complication of thyroid surgeon. Nowadays, RLS injury can be repaired by primary repair, autogenous nerve or vascular graft. In our study, it was aimed to compare the effect of primary repair with RLS on nerve function and regeneration of polyglycolic acid coated tubular repair in rats. Materials and methods: Twenty seven female Wistaralbino rats, each of approximately 3 months old, were used for this study. There were 3 groups of 9 rats in each group. Only nerve section was made to Group-1. group-2 was primer repair, group-3 was conduction repair. The study was planned through two-stage surgery. Vocal cords were evaluated with a mini endoscope before both surgeries. In the first surgical step, a nerve defect was created and the same seansta nerve repair was performed. The second surgical step was performed 4 months later. In the second surgical step, specimens were taken for histopathological examination and sacrificed. Findings: Vocal cord movement was found to be higher in group-3 than in the other groups.