Reküren laringeal sinirin farklı elektrostimülatör problar ile uyarılmasının elektrofizyolojik ve klinik karşılaştırılması
Electrophysiological and clinical comparison of recurrent laryngeal nerve stimulated by different type of electrostimulator probes
- Tez No: 478022
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR AKYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş-Amaç: Tiroidektomi esnasında reküren sinir yaralanmasını engellemek, nöral haritalama ve sinir fonksiyonlarının değerlendirilmesi için intraoperatif reküren laringeal sinir monitorizasyonu sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Nöromonitorizasyonda kullanılan bipolar ve monopolar stimulatör problar arasında birbirine üstünlüğünü gösteren bir çalışma bilgimize göre literatürde bulunmamaktadır. Bu çalışmada iki farklı türdeki probun birbirine üstünlüğünü değerlendirmeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Total tiroidektomi ve hemitiroidektomi endikasyonu olan ve daha önce boyun cerrahisi geçirmemiş ve pre-operatif vokal kord bakısı normal olan 21 hasta çalışmaya alındı. Operasyon sırasında, önceden belirlediğimiz 10 anatomik noktadan (vagus, reküren sinir inferior kısım, reküren sinir superior kısım, süperior laringeal sinirin eksternal dalı(EBSLN) gibi ) sinir kılıfları diseke iken ve kılıflar intakt iken ayrı ayrı her iki taraftan (sağ-sol) hem bipolar hem de monopolar stimulatör prob ile alınan amplitüd ve latens değerleri prospektif veri tabanına kaydedildi ve retrospektif olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim; Intraoperative recurrent laryngeal nerve monitoring is often used to prevent recurrent laryngeal nerve injury, neural mapping and evaluation of nerve functions during thyroidectomy. According to our knowledge ,there is no study showing superiority between bipolar and monopolar stimulator probes used in neuromonitoring in the literature. In this study, we aimed to evaluate the superiority of two different types of probes. Material and Method: Twenty-one patients with total thyroidectomy and hemithyroidectomy indications and who had no previous neck surgery with normal pre-operative vocal cord examination were included in the study. During operation, amplitude and latency values obtained with both bipolar and monopolar stimulator probes from 10 anatomical points (vagal nerve, recurrent laringeal nerve inferior portion, recurrent laryngeal nerve superior portion, external branch of superior laryngeal nerve (EBSLN)) were recorded both sheath intact and dissected in a prospective database and examined retrospectively.