Çocuk suprakondiler humerus kırıklarında cerrahi tedavi sonuçlarımız
Results of surgical treatment in pediatric supracondylar humerus fractures
- Tez No: 384188
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN COŞKUNOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamızda kliniğimizde Ağustos 2007 ile Mayıs 2014 tarihleri arasında kapalı Gartland tip 3 suprakondiler humerus kırığı nedeniyle opere edilen 51 olgunun verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmamızdaki 51 hastanın 31 (%60,8) i erkek, 20 (%39,2) si kız idi. Yaşları 2 ile 14 arasındaydı. Yaş ortalaması 6,39 idi. Kontrol muayenelerinde hem klinik hem de radyolojik olarak değerlendirilen hastaların takip süreleri 6 ay ile 6 yıl arasında değişmekte olup ortalaması 2,24 yıl idi. Kırık ile operasyon arasında geçen süre 0 ile 12 gün arasında değişmekte olup ortalama süre 3,88 gün idi. Açık redüksiyon uygulanan hastalar Flynn kriterlerine göre değerlendirildiğinde kozmetik sonuç açısından 20 (%66,7) hastada mükemmel, 5 (%16,7) hastada iyi, 5 (%16,7) hastada kötü sonuç olduğu saptanmıştır. Kapalı redüksiyon uygulanan hastalar Flynn kriterlerine göre değerlendirildiğinde kozmetik sonuç açısından 17 (%81) hastada mükemmel, 2 (%9,5) hastada iyi, 2 (%9,5) hastada kötü sonuç olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. (p değeri : 0,350) Flynn kriterlerine göre değerlendirdiğimizde 46 (%90,2) hastanın fonksiyonel sonucunu, 43 (%86,3) hastanın ise kozmetik sonucunu tatminkar olarak bulduk. Sonuç olarak ; cerrahi başarı açısından açık redüksiyon perkutan pinleme ve kapalı redüksiyon perkutan pinleme sonuçları birbirine yakındır. Eğer kırık kapalı olarak redükte edilebiliyorsa ; kırık hattının açılmaması, cerrahi travmanın daha az olması, operasyon süresinin daha kısa olması gibi avantajları nedeniyle kapalı redüksiyon perkutan pinleme tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
We evaluated patients with Flynn criteria. There were two groups of patients, open reduction percutan pinning and closed reduction percutan pinning. In the open reduction group there were 20 (66,7%) patients with excellent cosmetic outcome, 5 (16,7%) patients with good cosmetic outcome and 5 (16,7%) with poor cosmetic outcome.In the closed reduction group there were 17 (81%) patient with excellent outcome, 2(9,5%) with good outcome and 2(9,5%) with poor outcome.There was no statistically significant differance (p:0,350). We conclude that when possible closed reduction should performed because of its advantages such as less surgical trauma, shorter operation time.