Maternal kan miRNA ekspresyonu ile down sendromu'nun noninvaziv tanısı
Evaluation of maternal plasma miRNA expression in noninvasive prenatal diagnosis of down syndrome
  1. Tez No: 384187
  2. Yazar: BİRAY ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN ÖZGÜR ÇOĞULU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
MikroRNA (miRNA)'lar küçük, endojen kodlama yapmayan ~22 nükleotidlik RNA moleküller olup noninvaziv prenatal tanıda kullanılabilirliklerine dair literatürde çok az çalışma bulunmaktadır. Çalışmamızda, 21. kromozoma ait 14 miRNA'nın ekspresyon düzeyinin Down Sendromu (DS)'nun noninvaziv prenatal tanısında kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmaya, 13-21 gebelik haftasında olan, ileri maternal yaş, tarama testinde risk artışı endikasyonu ile invaziv prenatal tanı yapılan, 37'si trizomi 21'li fetüs taşıyan (Grup 1), 40'ı ise kontrol (Grup 2) olmak üzere toplam 77 gebe alınmıştır. Fetal hücre kültürü ve maternal plazmadan elde edilen örneklerde miRNA ekspresyon düzeyleri, iki grup arasında ve grupların kendi içinde olmak üzere, Real-time PCR yöntemi kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
MicroRNAs (miRNAs) are small, non-encoding RNA molecules, containing ~22 nucleotides. Few data are available in the literature on their utility in noninvasive prenatal diagnosis. Here, we evaluated the expression levels of 14 miRNAs, located on chromosome 21, in maternal plasma and fetal cell culture samples and their utility for noninvasive prenatal diagnosis of Down Syndrome (DS). Seventy-seven patients 37 carrying fetuses with DS (Group 1) and 40 control cases carrying fetuses with normal karyotype (Group 2) were included in the study. Gestation weeks of all cases ranged between 13-21. weeks itself in groups and separately miRNA expression levels of maternal plasma and fetal cell culture were measured by using real-time PCR.