Total tiroidektomi ameliyatı sonrası okside rejenere sellülozun ses kalitesi üzerine etkisi
The effect of oxidized regenerated cellulose on voice quality after total thyroidectomy
- Tez No: 384218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN GENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tiroidektomi sonrası görülen kanama, sinir hasarı ve hipokalsemi komplikasyonlarının etkileri, cerrahi teknik ve teknolojinin gelişimi ile azalmıştır. Ancak tiroid cerrahisinde önemli morbidite ve mortalite nedenleri olarak yerlerini korumaya devam etmektedirler. Tiroid cerrahisinde kanama literatürde % 0 ile 6 oranında görülmekte olup; etkin hemostaz ve özellikle ORS (okside rejenere selüloz) gibi lokal hemostatik materyaller ile oluşumu engellenmeye çalışılmaktadır. Çalışmamızda total tiroidektomi ameliyatları sırasında sıklıkla ameliyat sonrası kanamayı önlemek amacı ile hemostatik plak olarak kullanılan ORS'nin; nervus laringeus rekürrensin (RLS) iletim hızı üzerine etki yapıp yapmadığının ve dolayısı ile ses kalitesi üzerinde nasıl bir etki yarattığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma Ocak 2014 ile Ağustos 2014 tarihleri arasında yapıldı. Kliniğimize total tiroidektomi ameliyatı için yatırılan 33 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışma prospektif, randomize kontrollü ve tek kör olarak yapıldı. Ameliyatlar standardizasyon amacı ile tek cerrah tarafından gerçekleştirildi. Deney grubunda ORS kullanıldı. Kontrol grubunda ise kullanılmadı. Ameliyat öncesi ve 21. gün kontrollerinde AÜTF İbni Sina Hastanesi Kulak Burun Boğaz ABD Ses Analizi Laboratuvarı'nda VLS yapılarak RLS hasarı açısından kontrol yapıldı. Ameliyat öncesi ve sonrasında paralizi tespit edilen ve/veya akustik analizi etkileme ihtimali bulunan 4 hasta çalışma dışı bırakıldı. 2 hasta ise kontrollere gelmediği için çalışma dışı bırakıldı. Hastalara ameliyat öncesi ve sonrasında Dr. Speech Real Analysis programı ile 15 sn süreli konuşma sesi kaydı yapıldı. Akustik analizlerde temel frekans(Hz), jitter(%), shimmer(%), F0 Tremor(Hz), HNR(dB), SNR(dB), NNE(dB), MPT(s), s/z radio, Ratio(%) gibi parametreler ölçüldü. Grupların akustik analizlerinin ameliyat öncesi değerlendirmesinde istatistiksel olarak farklılık saptanmadı. Ameliyat sonrası istatistiksel değerlendirmede ORS kullanılan ve kullanılmayan randomize iki grup arasında temel frekans, pertubasyon parametrelerinden jitter %, shimmer %, ort F0, gürültü ile ilgili bilgi veren HNR ve NNR gibi akustik analiz parametrelerinde anlamlı istatistiksel farklılık saptanmadı. Tiroid cerrahisi gibi sinir hasarı komplikasyonun önemli olduğu cerrahi alanlarda ORS kullanımı literatürde tartışmalı bir konu olup; çalışmamızda sinir üzerine etkisi akustik analizlerde, istatistiksel olarak kullanılmayan grupla benzer olarak saptandı. Bu sonuç tiroid cerrahisi gibi sinir hasarı komplikasyonun önem arz ettiği cerrahi alanlarda ORS kullanımının sinir üzerine etkisinin minimal olduğunu göstermesi açısından anlamlıdır. Ancak ülkemizde cerrahlar tarafından geleneksel olarak yoğun olarak kullanılan bu materyalin etkili hemostaz sağlandıktan sonra kullanılmayabileceği de unutulmamalıdır. Zira ORS kullanılmayan kontrol grubunda da kanama komplikasyonu literatürle uyumlu olarak gelişmemiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of bleeding, nerve injury and hypocalcemy complications after thyroidectomy has been reduced with the advancement of technology and surgical technics. Yet it maintains its position in thyroid surgery as important morbidity and mortality source. Bleeding in thyroid surgery is observed between 0-6% in the literature and effective hemostasis and topical hemostatic agents, especially ORC are used as an attempt to reduce it. This study aims to investigate whether ORC, which is used as hemostatic plug to reduce the bleeding after total thyroidectomy, has any effect on the transmission speed of nervus laryngeus recurrens (RLN) , thus its effect on voice quality. The study was conducted between January 2014 and August 2014. 33 patients that were hospitilized in our clinic for total thyroidectomy surgery were included in the study. The methods of this study were prospective, randomized controlled and single-blind. Operations were performed by the same surgeon for standardization. ORC was used in experimental group, not in control group. VLS was performed to observe RLN injury both before and 21 days after the surgery in Ankara University Medical Faculty Ibni Sina Hospital Department of Otorhinolaryngology Sound Analysis Lab. 4 patients that were observed to be paralyzed and/or those that pose a risk to affect acoustic analysis were excluded from the study. 2 patients that didn't show up in the controls were also excluded. The patients were instructed to speak for 15 seconds and their voice recorded using Dr. Speech Real Analysis software. The parameters measured in acoustic analyses were base frequency(Hz), jitter(%), shimmer(%), F0 Tremor(Hz), HNR(dB), SNR(dB), NNE(dB), MPT(s), s/z radio, Ratio(%). No statistical difference was observed in acoustic analyses of the groups before the surgery. No remarkable statistical difference of jitter %, shimmer %, Average F0 or any parameters that provides information regarding noise such as HNR and NNR was observed between two randomized groups, one that ORC was used, and the other that wasn't. ORC usage in surgical fields where nerve injury complication is important such as thyroid surgery is controversial and in this study, it's effect on nerve were observed to be statistically similar with the group that ORC wasn't used. This discovery is significant as it points out that ORC usage in surgical fields where nerve injury complication is important such as thyroid surgery has minimal effect on nerve. It should also be noted that usage of this material that's widely and traditionally used by surgeons in our country is not necessary after performing effective hemostasis since the observation of bleeding complication in control group that ORC wasn't used wasn't coherent with the literature.