Karadeniz Teknik Üniversitesi Kampüsü'nün doğal çiçekli bitkileri
The wild flowering plantsof Black Sea Technical University Campus
- Tez No: 38423
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN BEYAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Karadeniz Teknik Üniversitesi Kampusunun doğal çiçekli bitkileri araştırılmıştır. Çalışma 1993-1994 yılları arasında yapılmış olup, bu alanda tesbit edilen taksonlar için familya, cins ve tür düzeylerinde tayin anahtarları hazırlanmıştır. Toplanan örnekler herbaryum tekniklerine göre kurutulmuş ve flora kitaplarından yararlanarak teşhis edilmiştir. Yapılan tesbitler sonucunda 50 familya, 146 cins ve bu cinslere dahil 192 taksonun yayıldığı bulunmuştur. Araştırma alanı A7 karesine dahil olup 19 taksonun bu kare için yeni kayıt olduğu tesbit edilmiştir. Araştırma alanında dağılış gösteren ve en fazla türe sahip olan familyaların; Compositae (27), Legüminosae (20), Labiatae (13), Cruciferae (12), Rosaceae (9), Gramineae (8), Scrophulariaceae (8), Boraginaceae (7) ve Caryophyllaceae (7) şeklinde sıralandığı tesbit edilmiştir. Dar bir alanı kapsayan bu araştırma bölgesinde 191 türün bulunması ve bunlardan 19 tanesinin A7 karesi için yeni kayıt olması bu karede daha ayrıntılı floristik çalışmalara gerek olduğunu göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Flora, Çiçekli Bitkiler, K.T.Ü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE WILD FLOWERING PLANTS of BLACK SEA TECHNICAL UNIVERSITY CANPUS In this study, the wild flowering plants of Black Sea Technical University have been researched. This study was carried out in the years of 1993 and 1994. For the identified taxa, the keys were prepared at the level of family, genus and species. The collected plants were dried according to herbarium techniques and identified using some flora books. At the end of this study 50 families, 192 taxa which belong to 146 genera were found. The research area is located in A7 square of Turkey, and 19 new records for this square were found. The family which include the most of common species in the research area are Compositae (27), Leguminosae (20), Labiatae (13), Cruciferae (12), Rosaceae (9), Gramineae (8), Scrophulariaceae (8), Boraginaceae (7), and Caryophyllaceae (7). Despite this research has been carried on in a restricted region, 191 species have been found and 19 of them were recorded as a new species for A7 square of Turkey. These result have shown that further detail studies from point of floristic aspect should be necessary in the A7 square. Keys Words : Flora, Flowering Plants, K.T.Ü. VI