Kentsel açık yeşil alanlarda enerji etkin modern donatı sistemleri tasarlanması: KTÜ Kanuni Kampüsü örneği
Designing energy efficient modern reinforcement systems in urban open green areas: The case of KTU Kanuni Campus
  1. Tez No: 770458
  2. Yazar: ALİ YURDUSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Teknikleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kentler insanların bir araya gelerek günlük yaşantılarını devam ettirdikleri, belirli büyüklükte alana ve belli bir nüfusa sahip yerleşme alanlarıdır. Hızlı kentleşme sonucunda nüfus artmış ve kentler değişime uğramıştır. Doğa ve kentlilerin etkisi ile kendini değiştiren, istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda uygun koşulları sağlayan kentler; ekolojik dengeyi bozmaya başlamış, doğanın ve doğal kaynakların tükenmesine neden olmuştur. Doğa ile kent arasında bozulan denge, kısıtlı olan ve her geçen gün tükenen enerji kaynaklarının kullanımı dair var olan enerjiyi korumayı zorunlu kılmıştır. Kentsel açık yeşil alanlardaki planlama ve tasarım kararları doğrultusunda enerjiyi etkin kullanmayı amaçlayan yaklaşımlar kentlerdeki sürdürülebilirlik ilkesinde ele alınmaya başlanmıştır. Kentsel açık yeşil alanlarda insanların etkinliklerini gerçekleştirmeye araç olan kentsel donatı elemanları estetik olarak kente ve mekanlara minimum katkıda olanak sağlarken, kente ve doğaya ekolojik olarak katkı sağlamamaktadır. Bu çalışma kapsamında kentsel açık mekanlar olarak kampüslerde doğaya ekolojik katkılar sağlarken kullanıcıya konfor ve estetik kaygı ile modern donatı elemanları tasarlanmıştır. İhtiyaca ve mekân kapasitesine uygun olarak, kentsel açık alanlara estetik ve konfor katarken, kente ekolojik yarar sağlayabilecek, enerji etkin tasarımı ile yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ettiği enerjiyi kullanıcıya sunabilecek şekilde dönüştürebilen modern donatılar, KTÜ Kanuni kampüsünün parçası olarak enerji etkin kent mobilyaları tasarlanmış ve üretilen enerji ortaya koyulmuştur. Güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi ve kinetik enerjiden üretilen enerjinin sistem içerisinde bulunan aydınlatma elemanlarında, şarj istasyonlarında, bilgilendirme panolarında, Wi-fi dağıtım noktalarında kullanılabilmesi için kent mobilyası sistemleri içinde depolama üniteleri planlanmıştır. Tasarlanan kent mobilyaları kendileri üretip, kendileri depolayıp, kendileri kullanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cities are settlement areas where people come together and continue their daily lives. As a result of rapid urbanization, the population has increased and cities have undergone changes. Cities that change themselves and provide suitable conditions in line with demands and needs; started to disrupt the ecological balance, causing the depletion of nature and natural resources. The balance between nature and the city has deteriorated, and the use of limited and depleted energy resources has made it necessary to protect the existing energy. In this sense, urban open green spaces are the most suitable areas to use energy effectively. Approaches aiming to use energy effectively in line with planning and design decisions in urban open green spaces have begun to be considered in the principle of sustainability in cities. While the urban equipment elements, which are tools for realizing the activities of people in urban open green spaces, provide minimal contribution to the city and spaces aesthetically, they do not contribute to the city and nature ecologically. Within the scope of this study, while providing ecological contributions to nature in campuses as urban open spaces, modern equipment elements were designed with comfort and aesthetic concern for the user. While adding aesthetics and comfort to urban open spaces in accordance with the needs and space capacity, modern equipment that can provide ecological benefits to the city and transform the energy obtained from renewable energy sources to the user with its energy-efficient design, energy-efficient urban furniture is designed as a part of the KTU Kanuni campus and the energy produced is energy efficient. has been revealed. Storage units are planned within the urban furniture systems so that the energy produced from solar energy, wind energy and kinetic energy can be used in the lighting elements, charging stations, information boards, and Wi-fi distribution points in the system. The designed urban furniture can be produced by themselves, stored and used by themselves.