Diz osteoartriti ile venöz yetmezlik arasındaki ilişki
The relationship between knee osteoarthritis and venous insufficiency
  1. Tez No: 384245
  2. Yazar: SEÇİLAY AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHİM KUTLAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ Diz OA'i ile venöz yetmezlik arasında ilişki olup olmadığını değerlendirmek GEREÇ YÖNTEM AÜTF FTR polikliniğine başvuran 103 kişi (OA grubu:59 ve kontrol grubu n:44) çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan gönüllülerin yaş, cinsiyet boy, kilo vb. özellikleri kaydedildi. . Diz OA'li bireylerin anlık ağrı skorları Likert ağrı skalası ile, fonksiyonel durumları ise Western Ontorio and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) indeksine göre değerlendirildi. Toplam 206 diz radyolojik ve ultrasonografik olarak değerlendirildi. Alt ekstremite venöz sistemleri doppler ultrasonografi ile değerlendirildi. BULGULAR Toplamda 206 dizin değerlendirildiği çalışmada 59 kişi OA grubunda (%86.4 kadın) olup 44 kişi (%86.4 kadın) kontrol grubundaydı.. OA grubu yaş ortalaması 52.5±7.4, kontrol grubu yaş ortalaması 43.3±6.9 yıldı. Ortalama VKI OA grubunda 30±4.7 iken kontrol grubunda 26.7±4.7 idi. OA grubunda ortalama K&L skoru 1.89±0.95 (median:2 min:0 maks:4) olup ortalama WOMAC toplam skorları 36.94±19.56 ortalama anlık Likert ağrı skorları 2.94±1.01'di. OA grubundaki kişilerin %76'sının K&L evrelemesi evre 2 ve altındaydı. OA grubunda venöz yetmezlik %30 hastada saptanmış olup, OA grubunda venöz yetmezlik ile diz eklemi kıkırdak kalınlıkları arasında bir ilişki saptanmamıştır. Yalnızca venöz yetmezliği olanlarda radyografik olarak medial tibial skleroz yüzdesi yüksek bulunmuştur (%60). OA grubunda WOMAC toplam skorları venöz yetmezlik olan ve olmayan grupta benzer olup sadece derin venöz tutulumu olanlarda WOMAC ağrı skorları daha yüksek olmakla birlikte istatistiksel olarak fark saptanmamıştır. SONUÇ OA'li hastalarda venöz yetmezliğin olup olmaması ile femoral kıkırdak kalınlıkları arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptanmamakla birlikte venöz yetmezliği olanlarda radyografik olarak tespit edilen medial tibial skleroz yüzdesi daha fazla bulunmuştur. Derin venöz sistem tutulumunda ise WOMAC ağrı skorları yüksektir. Bu durum venöz sistem patolojilerinin intraosseöz mikroçevreyi değiştirerek ağrıya ve skleroz artışına neden olabileceğini ve OA patogenezinde subkondral kemik tutulumunun kıkırdaktan önce başlayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective The aim of this study is to evaluate whether there is a relationship between venous insufficiency and knee OA or not. Material methods 103 people (59 patients with OA and 44 volunteers as the control group) who were admitted to oupatient clinic in Ankara University Faculty of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation were included in the study. Age, gender, height, weight etc. of all the participants were recorded. Pain severity of the patients with OA was assessed by Likert Pain Scores and the functionality was evaluated by Western Ontorio and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC). As a whole, 206 knees were evaluated by conventional radiography (Kelgren&lawrence) and ultrasound (cartilage thickness). Lower extremity venous system was evaluated by Doppler ultrasonography. Results 206 knees were eveluated in the study. In OA group (%86.4 female) the mean age was 52.5 ±7.4 years and in the control group (%86.4 female) mean age was 43.3±6.9 years. The mean BMI was 30±4.7 in OA group and 26.7±4.7 in control group. In OA group, mean of K&L scores was 1.89±0.95 (median:2 min:0 maks:4) and the mean of total WOMAC scores was 36.94±19.56 and the mean Likert pain scores was 2.94±1.01. The K&L scores were grade 2 and lower for %76 of the people in OA group. Venous insufficiency was seen %30 of people in OA group and there was not any statistically significant difference in terms of cartilage thickness regarding to the existence of venous insufficiency in OA group ( p>0,05). But the percentage of the radiaographic medial tibial sclerosis was higher in patients with venous insufficiency (%60) (p>0.05) In OA group, the WOMAC total scores were similar whether the subjects have venous insufficiency or not ( p>0,05). Although there was no statistical significance the WOMAC pain scores were higher in the individuals who have deep venous insufficiency. Conclusion There was no statistically significant difference, in terms of cartilage thickness, regarding to the existence of venous insufficiency in OA group but the percentage of radiographic medial tibial sclerosis was higher in the patients with deep venous system involvement (p>0.05). Also WOMAC pain scores were higher in patients with deep venous insufficiency (p>0.05) which may lead to ideas that support venous system pathologies can affect the intraosseous microenvironment of the bone and this involvement can result an increase of pain and sclerosis. This might show subchondral bone involvement starts earlier than articular cartilage involvement.