Dejeneratif kapak hastalıklarında parathormon ve D vitamini düzeyi
Parathormone and vitamin D levels in degenerative valve disease
- Tez No: 384261
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KILIÇKAP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kalsifik aort kapak hastalığı en sık görülen kapak hastalığıdır. Mitral anülüs kalsifikasyonu ise fibröz anülüsün kronik dejenerasyonu ve kalsifikasyonu ile oluşan bir süreçtir ve her iki hastalık için de dejeneratif bir süreçten çok aktif inflamasyonun rol oynadığı osteoblastik süreçlerin indüklendiği patofizyolojik mekanizmalar tanımlanmıştır. Çalışmamızda dejeneratif kapak hastalığı olanlarda parathormon ve D vitamini düzeyi başta olmak üzere çeşitli klinik ve biyokimyasal parametrelerin, hastalık ciddiyetinin farklı olduğu gruplarda karşılaştırılmasını amaçladık. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'na Mart-Haziran 2014 tarihleri arasında başvuran aort kapak kalsifikasyonu veya mitral anülüs kalsifikasyonu olan 65 yaş üzeri 42 hasta bilgilendirilmiş gönüllü olur formu alınmasının ardından çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, risk faktörleri ile önceden belirlenmiş biyokimyasal parametreleri kaydedildi. Alınan kan örneklerinde kemolüminesans yöntemi ile PTH ve HPLC yöntemi ile D vitamini düzeyi tespit edildi. Sayısal değişkenler ortalama ± standart sapmaya ek olarak ortanca ve“interquartile range (IQR)”olarak, kategorik değişkenler ise frekans ve yüzde olarak ifade edildi. Değişkenler arasındaki korelasyon Spearman testi ile değerlendirildi. Aort ve mitral kapak kalsifikasyonlarının toplamı ile elde edilen toplam kapak skorunun ortanca değerleri sınır alınarak hastalar skoru yüksek ve düşük olanlar şeklinde iki gruba ayrıldı. Bu iki grup arasında parathormon, D vitamini ve diğer değişkenlerin düzeyleri açısından farklılık olup olmadığı Mann-Whitney-U testi ile değerlendirildi. Yüksek kapak skorunu belirleyen bağımsız değişkenleri saptamak amacıyla lojistik regresyon analizi yapıldı. Hasta grupları arasında yaş ortalaması açısından fark izlenmedi. Risk faktörleri (DM, HT, HL, sigara kullanımı) gruplar arasında benzerdi. Gruplar arasında PTH (75 ±52,3 ve 103 ± 80,9, p=0,137) ve D vitamini düzeyi (14,2 ±10,1 ve 11,2 ± 7,6, p=0,65) açısından fark izlenmedi. Çok değişkenli analizde TKS değeri yüksek olan kategoriyi belirleyen faktörler arasında vücut kitle indeksi ve PTH'nin yüksekliği, sistolik kan basıncı ve trigliserid düzeyinin düşüklüğü anlamlı bulundu. D vitamini düzeyi, kalsiyum düzeyi, kalsiyum-fosfor çarpımı, hipertansiyon varlığı ve ADE inhibitörü kullanımı ile yüksek TKS arasındaki ilişki anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Calcific aortic valve disease is the most common valvular disease. Mitral annular calcification is the chronic degeneration and calcification of fibrous anulus. For each disease inflammatory process plays an active role rather than a degenerative one and pathophysiological mechanisms involving osteoblastic activation have been described. In our study we aim to compare clinical and biochemical parameters, especially parathormone (PTH) and vitamin D between groups of different severity in patients with degenerative valve disease. Between March 2014 and June 2014, 42 elderly patients with aortic valve calcification or mitral annular calcification were included after taking informed consent. Patients' demographic characteristics, risk factors and pre-determined biochemical parameters were recorded. In blood samples, PTH level is detected by chemiluminescent method and vitamin D level is detected by HPLC method. Quantitative variables specified as median and interquartile range in additon to mean ± standard deviation , categorical variables are specified as frequency and percentage. The correlation between variables was assessed with Spearman test. Patients were divided into two groups according to median value of total score which is formed by the sum of aortic and mitral valve calcification. Mann-Whitney U test was used for the comparison of, Parathyroid hormone , vitamin D levels and other variables between two groups. Logistic regression analysis was used to identify the independent variables that predict high valve score. There was no difference in mean age between the groups. Risk factors (diabetes, hypertension, hyperlipidemia, cigarette smoking) were similar between groups. PTH (75 ±52,3 ve 103 ± 80,9, p=0,137) and vitamin D levels (14,2 ±10,1 ve 11,2 ± 7,6, p=0,65) showed no difference between groups. In multivariate analysis, the factors that significantly determine high total valve score were elevated PTH level, elevated body-mass index, decreased systolic blood pressure and decreased trigliserid level. Relation between total valve score and vitamin D level, calcium level, calcium-phosphorus product, hypertension, the use of ACE inhibitor was not statistically significant.