Mitral kapak hastalıklarında klinik tanı ile ekokardiyografik bulguların karşılaştırılması
- Tez No: 60646
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ekokardiograf i mitral kapak lezyonlarmın tanısında ve evolusyonun değerlendirmesinde çok yararlı bilgiler sağlayan bir teşhis aracıdır. Hiçbir kontrendikasyonu ve zarar verici etkisi yoktur. Son yıllarda gittikçe daha pahalı ve o oran da ek bilgiler sağlayan daha gelişmiş modelleri yapılmıştır. 1985-87 yılları arasında Şişli Etfal Hastanesi 2. Dahi liye Kliniğinde yatan ve mitral kapak lezyonu olduğu düşünü len 18 olguya ekokardiograf i yapılmıştır. Bu olguların 8 ta nesine hem M. Mode hem de daha geliştirilmiş yöntem olan 2. Boyutlu ekokardiograf i 10 tanesine sadece M. Mode ekokardio- grafi yapılmıştır. Vak'aların ll'inin (% 61.1) teknik teşhi sini doğrulamış ve ek bilgi sağlamıştır. 7'sinin (% 38.1) klinik teşhisini değiştirmiştir. 2' sinde kalsifik dejeneras yon olduğunu göstermiş, 17'sinde (% 94.4) lezyonun organik originli olduğunu göstermiştir. Sonuçta ekokardiograf i kalp hastalıklarının tümünde, bilhassa hareketli strüktürler olan kapak lezyonlarmın teş hisinde, degeneratif oluşumların gösterilmesinde, lezyonun organik olup olmadığının tesbitinde çok yararlı bir teşhis aracıdır.
Özet (Çeviri)
- 68 SUMMARY The echocardiography is a diagnostic procedure which procures the very useful acknowledgments in the diagnosis and the evaluation of the evolution of the lesions on the mitral valve. It have not any contraindication and effect harmful. In the last years, more expensive models which gives the supplementary acknowledgments have been made. The echocardiography have been applied in 18 hospitalized cases which are thought as the mitral valve's lesions; between 1985 and 1987 years; in the Second Medical Clinic of the“Şişli Etfal”hospital. In 8 of this cases have been applied both“M Mode echocardiography”and“Two dimensional echocardiography”. That is more developped method; Only M Mode echocardiography have been applied in 10 cases. It affirmed the clinical diagnosis in 7 cases (38.1%). It demonstrated the calcic degeneration in 2 of then; and that the lesions of 17 cases (94.4%) had the organic origin. Finally; the echocardiography is an useful diagnostic procedure; particularly in the demonstration of the lesions on the valve that have a moving structure; and in the deter mination of the degenerative formations and in the revelation of the organic nature of the lesion; in all cardiac diseases.