Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile hekimliği polikliniklerine başvuran hastaların aile hekimliği bakış açısı ile ağız ve diş sağlığı durumları
Oral and dental health conditions of patients attending to Ankara University Faculty of Medicine, family medicine polyclinics with family medicine perspective
  1. Tez No: 384265
  2. Yazar: ZEYNEP BAYRAKTUTAR DALDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UNGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türkiye'de ağız ve diş sağlığı (ADS) önemli halk sağlığı konuları içindedir. Çocuklar ya da erişkin yaştaki bireyler ancak yakınmaları olduğu zaman diş hekimine gitmektedirler. Birinci basamak koruyucu hekimlik uygulamaları sayesinde toplumda ADS bilincinin sağlamlaştırılması, genel sağlığı etkileyebilecek rahatsızlıkların düzenli kontroller sonucu, erken teşhis ve erken müdahale ile önlenmesi mümkündür. Biz de, tamamen başka nedenler ile gerçekleştirilen aile hekimliği poliklinik muayenelerini ADS açısından kaçırılmaması gereken bir fırsat olarak görerek, aile hekimliği bakış açısı ile ADS durumunun polikliniklerimizde tespit edilmesini amaçladık. 1 Nisan 2014 – 31 Haziran 2014 tarihleri arasında polikliniklerimize başvuranlar arasından çalışmaya katılmayı kabul eden 328 kişi ile yüz yüze görüşüldü. Çalışma için hazırlanmış anket formları doldurulduktan sonra hastaların ağız ve diş muayeneleri, aile hekimliği polikliniği ortamında aynı aile hekimi tarafından gerçekleştirildi. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesi Windows için SPSS paket programının 11,5 sürümü ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Oral and Dental Health Conditions of Patients Attending to Ankara University Faculty of Medicine, Family Medicine Polyclinics with Family Medicine Perspective Oral and dental health is an important public health issue in our country. Children or adults do not visit a dentist regularly, but do consult only when they have symptoms. Through primary care preventive medicine practices, disorders that could affect general health can be prevented by early detection and early intervention as a result of periodic health examinations. Thinking each family physician consultation as an opportunity for oral and dental health with a family medicine perspective, we aimed to identify our patients' oral and dental health status during physical examination due to other reasons for encounter. Between April 1, 2014 – June 31, 2014 three hundred twenty-eight people who agreed on participating in to the study were interviewed face to face. After completing a questionnaire, oral and dental examinations were performed by the same family physician in family medicine clinical setting. Student's t test, variance analysis, Pearson's chi-square and Fisher's exact tests were used for statistical analysis. Any p value