Abdominal aort anevrizmalarında açık cerrahi tedavi ile endovasküler girişimlerin erken ve geç dönem sonuçları
- Tez No: 384274
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Endovasküler anevrizma onarımı (EVAR) ve açık cerrahi teknik ile tedavi edilmiş abdominal aort anevrizma(AAA) hastalarının erken ve geç dönem klinik sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal Metot: Mayıs 2006- Haziran 2014 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğinde abdominal aort anevrizması nedeniyle elektif şartlarda açık cerrahi tedavi ve EVAR uygulanmış 171 hasta (162 erkek, 9 kadın; yaş dağılımı 40-91, median 71 yaş) retrospektif olarak Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (Avicenna) sisteminden ve arşiv dosyaları üzerinden incelendi.Bu hastaların 126'a (%73.7) endovasküler (grup 1), 45'e (%26.3) açık cerrahi (grup 2) teknik uygulandı. Tedavi planlanması kontrastlı bilgisayarlı tomografi (BT) ile yapılmış olan elektif koşulda ameliyat edilmiş, abdominal aort çapı BT'de 5.5 cm veya üzerinde olan asemptomatik, 5.5 cm'den küçük semptomatik (sakküler, fuziform anevrizması olan) hastalar çalışmaya alındı. Preoperatif BT anjiografi görüntüleri değerlendirilerek anevrizma morfolojilerine göre sınıflandırıldı, risk skorlaması yapıldı ve diğer komorbid sebepler göz önüne alınarak bakılan erken ve geç dönem mortalite morbidite oranları, tekrar girişim ve komplikasyon oranaları, yatış süreleri ve maaliyetleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
İn this study we aimed to compare early and late outcomes of patiens with abdominal aortic aneurysm (AAA) treathed using endovascular approach and open aneurysm repair technique. Methods: 171 patients (162 males, 9 females; mean age 71 years; range 40 to 91 years) who were underwent EVAR and open surgical therapy were retrospectively analyzed under elective conditions due to abdominal aortic aneurysm via Hospital Info Management System (Avicenna) and archive files within May 2006 and June 2014, in Ankara Universty Cardiovascular Department . 126 of patients (%73.7) were treated by endovascular (group 1) and 45 of them (26.3%) were treated with open surgery (group 2) technique. Patients with 5.5cm or large asymtomatic aneurysms(fusiform,saccular) and symptomatic patients with diameter smaller than 5.5cm are classified by aneurysm morphology evaluating preoperative CT angiography images and risk scores were made and considering the other comorbidities early and late morbidity mortality, reintervention rates, transfusion needs, hospital stay and cost effectiveness of EVAR were compared.