Aterosklerotik kalp hastalığı olanlarda TSH-aspirin direnci ilişkisi
The relationship between TSH and aspirin resistance in atherosclerotic heart disease
  1. Tez No: 384282
  2. Yazar: GÜRBEY SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERALP TUTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Aterosklerotik Kalp Hastalığı Olanlarda TSH-Aspirin Direnci İlişkisi Amaç: Aterosklerotik kalp hastalığı olanlarda kardiyovasküler ters olaylarla tiroid disfonksiyonu arasında güçlü bir ilişki olduğu bilinmektedir. Bu çalışmayı yapmaktaki amacımız, aterosklerotik kalp hastalığı olup aspirin kullanan hastalarda TSH düzeylerinin, aspirin direnci için bağımsız bir risk faktörü olup olmadığını inceleyebilmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza aterosklerotik kalp hastalığı tanısı olup aspirin kullanan 60 hasta dahil edildi. Hastaların 36' sı kadın (%60), 24' ü erkekti (%40). Hastalardan alınan kan örnekleri Verify-NOW cihazında çalışılarak aspirin direnci göstergesi olan ARU değerlerine bakıldı. ARU ≥ 550 olan hastalar aspirin dirençli olarak kabul edildi. Hastalardan rutin olarak alınan kan örneklerinden TSH düzeylerine bakıldı. TSH düzeyi ile aspirin direnci arasında ilişkinin olup olmadığı korelasyon testi ile irdelendi. Bulgular: Hastalarda ölçülen median ARU (aspirin reaksiyon ünitesi) değeri 455,5 idi. Ölçülen en düşük ARU değeri 350, en yüksek ARU değeri ise 663 olarak kaydedildi. Çalışmamızda 13 hastada (%21,6) aspirin direnci tespit edildi. Aspirin direnci olan hastaların TSH ortalaması 2,40 mIU/L bulunurken, aspirin duyarlı hastaların TSH ortalaması 1,73 mIU/L bulundu. TSH düzeyleri ile ARU düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. (p=0,264) Sonuç: Çalışmanın sonucunda elde edilen verilere baktığımızda, TSH düzeyleri ile aspirin direnci arasında bir ilişki olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between TSH and Aspirin Resistance in Atherosclerotic Heart Disease Aim: As we know from the literature, there is a strong correlation between thyroid dysfunction and adverse cardiovascular events in patient with atherosclerotic heart disease. Our aim in this study; to investigate if TSH level is the risk factor for aspirin resistance in patients with atherosclerotic heart disease who already had on aspirin treatment. Method: Sixty patients with atherosclerotic heart disease, those already had on aspirin treatment, were included in this study. 36 of patients were women (%60) and 24 of patients were men (%40). The blood samples of patients were examined in Verify-NOW device with aspirin kits to evaluate for aspirin resistance and ARU results were noted. The patient with ARU level ≥ 550 is accepted as aspirin resistant. The routine blood samples of patients for TSH level were examined in our laboratory. We investigated if there is any correlation between TSH level and aspirin resistance. Results: The median ARU (aspirin reaction unit) level was 455,5. The lowest ARU level was 350 and the highest ARU level was 663. 13 patients (%21,6) were found as aspirin resistant in our study. The mean of TSH levels of aspirin resistant patients was 2,40 mIU/L and the mean of TSH levels of aspirin sensitive patients was 1,73 mIU/L. There was no significant correlation between TSH and ARU levels. (p=0,264) Conclusion: As a result, we found no correlation between TSH level and aspirin resistance.