Kedi ve köpek mamalarında raf ömrünü etkileyen özelliklerin belirlenmesi
Determination of shelf life characteristics in pet foods
- Tez No: 384300
- Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada kedi ve köpek mamalarında raf ömrünü etkileyen özelliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla piyasadan 36 adet kedi ve 36 adet köpek kuru ekstrude mamalarından örnekler alınarak nem, su aktivitesi ve dayanıklılık indeksi yönünden analiz edilmiştir. Kedi kuru ekstrude mamalarında ortalama su aktivitesi değerleri ortalama 24.59oC'de 0.41, köpek kuru ekstrude mamalarında ise ortalama 24.47oC'de 0.44 olarak bulunmuştur. Nem düzeyi kedi mamalarında ortalama %5.89 ve köpek mamalarında ise %6.44 düzeyinde, dayanıklılık indeksi kedi mamalarında %98.22, köpek mamalarında ise %98.91 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine shelf life characteristics in pet foods. For this purpose samples from marketing 36 cat and 36 dog dry extrude foods were taken and moisture, water activity and durability index analysis were made. The average water activity value was found to be 0.41 at 24.59oC for cat dry extruded food and 0.44 at 24.47oC for dog dry extruded food. Moisture level was %5.89 for cat food, %6.44 for dog food, pellet durability index was %98.22 for cat food, %98.91 for dog food.