Üst çene kennedy class ı vakasında kaide materyallerinin 3 boyutlu sonlu elemanlar stres analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of base materials in kennedy class i case by 3d finite element analysis
  1. Tez No: 384319
  2. Yazar: AHMET SERKAN ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Üst çene bilateral serbest sonlu vakalarda protetik rehabilitasyon için farklı restoratif yaklaşımlar bulunmaktadır. Günümüzde kemik içi implantların yerleştirilmesini takiben sabit protezler rutin şekilde uygulanmaktadır. Hastaların sistemik durumu, yaş, lokal faktörler ve maliyet gibi sebeplerle implantların uygulanamaması durumunda alternatif tedavi seçenekleri düşünülmelidir. Böyle bir durumda hastanın fonksiyonel, fonetik ve estetik beklentilerini en hızlı ve en az maliyetle karşılayacak tedavi seçeneği hareketli bölümlü protezlerdir. Kaybedilen dişlerin sayısı ve konumuna göre üst çenede farklı tutucu ve protez alt yapı tasarımları uygulanmaktadır. Vakanın planlanması, kemik ve diğer dokuların korunması, protezin retansiyonu ve stabilizasyonu uzun dönem başarı için önemlidir. Tezimizin amacı, üst çene bilateral serbest sonlu vakada, protez kaide materyali olarak, günümüzde yeni teknolojilerle üretilen poliamid rezin kullanımını değerlendirerek konvansiyonel kaide materyalleri ile karşılaştırmaktır. Geleneksel olarak kullanılan metal, akril, metal-akril kombinasyonu ile poliamidlerin ana bağlayıcı olarak kullanıldığı durumlarda, kroşe etkinliklerinin ölçülerek, destek diş çevresi, kemik ve ana bağlayıcı bünyesinde oluşan stres dağılımlarının değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Hazırlanan modellerdeki suni 1. molar dişin santral fossasına dik ve fonksiyonel tüberkülüne 45 derece açılı 250 'şer N' luk kuvvet uygulanmış ve oluşan stresler Algor Fempro programı ile incelenmiştir. Çalışmamızın sonucuna göre, en yüksek stresler yüklemenin yapıldığı 1. molar diş kret bölgesindeki kortikal kemikte, G2 (poliamid) grubunda gözlenmiştir. Destek diş çevresinde oluşan streslere bakıldığında en yüksek streslerin 1. premolar dişin bukkal yüzünde oluştuğu görülmüştür. Destek diş çevresindeki stresler 1. premolar dişin bukkal ve palatinal kök apeksleri etrafında yoğunlaşmıştır. Tüm gruplarda en düşük stresler terminal destek dişlerin lingual yüzlerinde izlenmiştir. Gruplar arasında ise; G3 ( metal + poliamid) grubu hem destek diş çevresinde oluşan principal stresler hem de protez unsurlarındaki (alt yapı, tutucu kollar, restler vs.) Von mises stresler açısından en düşük değerleri göstermiştir. Çalışmamızda birbirine çok yakın olmakla birlikte vertikal kuvvetlerin açılı kuvvetlerden daha fazla stres oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There is various restorative treatment approaches for prosthetic rehabilitation in maxillary bilateral free-end cases truly. Recently fixed prosthesis which applicated after insertion of endo-osseoz implants are commonly used. Implants couldn't applicate sometimes because of reasons such as systemic health, age, local factors and price. In this situation, removable partial dentures are the best solutions for patient. According the case; various prosthesis designs, retention arms, stabilization arms and rests are used with combine and for needs. Plan of case, protection of bone and surrounding tissue, retention and stabilization of prosthesis is important for long time success. Purpose of our thesis, evaluating polyamide base resins which are produced with new technologies and compare with conventional base materials. In this case we aim to evaluating stres patterns which consists on around the teeth, bone and material structure when use of metal, acrylic, metal-acrylic combination and polyamides as main connector and base material. In our study, models analyzed with three dimensional finite element analysis and prosthesis design and structure was fixed. We applicate a vertical 250 N force on first molar teeth central fossa and a 45 0 angle 250 N force on functional cusp of first molar teeth bilateraly, stresses which occured, examined with Algor Fempro programme. According to our study results, minimal stresses occured at circumferential cortical bone of first molar teeth in G2 (polyamide) group. When we look up stresses which occured around of terminal abutment teeth, maximum stresses are being seen at buccal side of first premolar teeth. The lowest stres are found at lingual surface of abutment teeth. When we compared within all groups, minimal stresses occured in G3 ( metal + polyamide) group in all conditions. Vertical forces created more stresses than angled forces.