İmplant yerleşim derinliğinin, posterior diş varlığının ve farklı tarama stratejilerinin dijital ölçü doğruluğu ve hassasiyeti üzerine etkisi
The impact of implant placement depth, posterior tooth presence and scanning strategies on accuracy and precision of partial edentulism
- Tez No: 932201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TALAY ÇEVLİK, DOÇ. DR. MEHMET ESAD GÜVEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Farklı implant yerleşim derinliklerine sahip kısmi dişsiz üst çene modellerinin farklı tarama stratejileri ile elde edilen tarama verilerinin doğruluğunu ve hassasiyetini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kennedy sınıf II, modifikasyon I kısmi dişsizliğini taklit eden iki poliüretan üst çene modelinde (M1, M2) implantlar iki farklı derinlikte (1 mm, 3 mm) yerleştirilmiştir. Ağız içi tarayıcı ile dört farklı stratejisi (S1, S2 (okluzal-bukkal-palatinal); S3, S4 (zigzag)) uygulanarak elde edilen seksen veri seti, laboratuvar tarayıcısı ile elde edilen referans tarama verileri ile hizalanmıştır. Kare ortalamaların karekökü (RMS), doğrusal, z ekseninden doğrusal, açısal ve implantlar arası mesafe sapma analizleri yapılmış, istatistiksel değerlendirmelerde 2×4 faktöriyel ANOVA ve Bonferroni testi ile korelasyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the accuracy and precision of scan data obtained from partially edentulous maxillary models with different implant placement depths using different scanning strategies. Materials and Methods: Implants were placed at two different depths (1 mm, 3 mm) in two polyurethane maxillary models (M1, M2) simulating Kennedy Class II, modification I partial edentulism. A total of eighty datasets were obtained by applying four different scanning strategies (S1, S2 (occlusal-buccal-palatal); S3, S4 (zigzag)) using an intraoral scanner, and these datasets were aligned with reference scan data obtained using a laboratory scanner. Analyses of root mean square (RMS), linear, z-axis linear, angular, and inter-implant distance deviations were performed, and statistical evaluations were conducted using 2×4 factorial ANOVA, Bonferroni post-hoc tests, and correlation analyses.