Üst çene ana bağlayıcıların optimizasyonu
Optimization of maxillary major connectors
  1. Tez No: 747010
  2. Yazar: İPEK AÇIKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN AKMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hareketli bölümlü protez, eksik dişlerin ve ilgili dokuların yerine konması için üretilir. Hastanın görünümünü geri kazandırır, konuşmayı iyileştirir, çiğnemeye yardımcı olur ve kalan doğal dişler arasında sağlıklı, istikrarlı bir ilişki sürdürür. Hareketli bölümlü protezin temel yapısal unsurlarından olan ana bağlayıcılar, fonksiyonlarını maksimum etkinlikle yerine getirmek ve basınçlar karşısında eğilip bükülmemesi için yeterli deformasyon direncine sahip olmalıdırlar. Bu in vitro çalışmada; literatürde geçen üst çene ana bağlayıcılarda kalınlıklar değiştirilerek optimal tasarımların belirlenmesi hedeflenmiştir. Üst çene için Kennedy Sınıf I,II,III,IV durumlarında farklı kalınlıklarda (0,5 mm , 0,7 mm ve 0,9 mm) ana bağlayıcı iskelet tasarımları hazırlanarak sonlu eleman stres analizi uygulanmıştır. Model geometrisi, fantom üst çenede (Frasaco GmbH, Tettnang, Germany) dişlerin eksiltilmesi ve 3 boyutlu tarayıcıda (Dental Wings 3 Series, Montreal, Kanada) fantom modelin taranmasıyla elde edilmiştir. Modeller hazırlandıktan sonra, 4 farklı Kennedy sınıflaması için sıklıkla tercih edilen bir ana bağlayıcı tipi olan anteroposterior bant tasarımı tercih edilmiştir. Ana bağlayıcılara her eksik diş bölgesinden 20 N yük uygulanmıştır. Uygulanan kuvvet sonrası iskelet tasarımlarına sonlu eleman stres analizi çalışması yapılmıştır. 0,9 mm kalınlığındaki iskelet tasarımına optimizasyon çalışması yapılmıştır. Sonlu eleman stres analizi sonucunda ana bağlayıcı iskelet tasarımının kalınlığı arttıkça gerilme değerlerinde azalma gözlenmiştir. En fazla gerilme stres değerleri destek diş çevresindeki ana bağlayıcı bölgesinde lokalizedir. Destek diş miktarı ne kadar fazla ise ana bağlayıcıda oluşan stres miktarı o kadar azalmaktadır. Optimizasyon çalışması sonucunda ise Kennedy sınıf I durumunda en uygun tasarımın anteroposterior bant benzeri tasarım, Kennedy sınıf II durumunda palatal plak benzeri tasarım, Kennedy sınıf III durumunda palatal bant benzeri tasarım ve Kennedy sınıf IV için U-plak benzeri tasarım olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A removable partial denture is produced to replace missing teeth and related tissues. It restores the patient's appearance, improves speech, aids in chewing and maintains a healthy, stable relationship between the remaining natural teeth. The main connectors, which are one of the basic structural elements of the removable partial prosthesis, must have sufficient deformation resistance in order to perform their functions with maximum efficiency and not to bend or bend under pressures. In this in vitro study, it was aimed to determine the optimal designs by changing the thickness of the maxillary main connectors mentioned in the literature. Finite element stress analysis was applied by preparing major connector framework designs of different thicknesses (0.5 mm, 0.7 mm and 0.9 mm) in maxiller Kennedy Class I,II,III,IV cases. Model geometry was obtained by removing teeth in the phantom jaw (Frasaco GmbH, Tettnang, Germany) and scanning the phantom model in a 3D scanner (Dental Wings 3 Series, Montreal, Canada). After the models were prepared, the anteroposterior strap design, which is a frequently preferred major connector type, was preferred for 4 different Kennedy classifications. A load of 20 N was applied to the major connectors from each missing tooth region. A finite element stress analysis study was carried out on the framework designs after the applied force. Optimization work was carried out on the 0.9 mm thick design. As a result of the finite element stress analysis, it was observed that the stress values decreased as the thickness of the major connector framework design increased. The highest tensile stress values are localized in the main binder region around the abutment tooth. The higher the amount of support teeth, the less the amount of stress on the main binder. As a result of the optimization study, it has been seen that the most appropriate design is anteroposterior strap-like design in the case of Kennedy class I, a palatal plate-like design in the case of Kennedy class II, a palatal strap-like design in the case of Kennedy class III, and a U-plate-like design for Kennedy class IV.