Sıçanlara intraoperatif PRP kullanımının venöz konjesyon oluşturulmuş fleplerin yaşayabilirliğine etkisi
Investigation of the effect of intraoperative PRP usage on venous insufficiency generated flap viability in rats
- Tez No: 384356
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HEVAL SELMAN ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı total venöz yetmezlik oluşturulmuş sıçan epigastrik ada flebinde PRP'nin flep yaşayabilirliği üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmada inferior epigastrik arter ada flebi kullanıldı. Çalışma 17 adet Wistar cinsi erkek sıçan üzerinde yapıldı. Sıçanlar random olarak deney,sham ve kontrol olmak üzere üç gruba ayrıldı. Deney grubu venöz konjesyone fleplere 0,5 ml PRP uygulandı. Sıçanlar postoperatif 7 gün izlendi. Yedinci günün sonunda yüksek doz ketamin enjeksiyonu ile sakrifiye edildi. Değerlendirme makroskopik gözlem, digital ortamda topografik değerlendirme ile flep nekroz yüzdelerinin karşılaştırılması ve histopatolojik değerlendirme ile yapıldı. Makroskopide Sham ve deney grubunda postoperatif 7. günde nekroz gelişirken, deney grubunda venöz yetmezlikte olduğu ve nekroz oranlarının sham grubuna göre daha düşük olduğu gözlendi. Makroskopik bulgular histopatolojik inceleme ile doğrulandı. Topografik değerlendirme ile ölçülen nekroz yüzdeleri kontrol ve sham ,deney grupları arasında karşılaştırıldığında belirgin farklar gözlendi ancak istatiksel olarak anlamlı değildi. Elde edilen bulgulara dayanılarak total venöz yetmezlik oluşturulmuş ada fleplerde PRP'nin flep yaşayabilirliğini etkisi tartışmalı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of PRP on the flap viabilti of total venous insufficiency formed epigastric island flap. Inferior based rat epigastric island flaps were used in the study. Studies were performed on 17 Wistar male rats. Rats were randomly divided into three groups, namely experimental, sham and control. 0.5 ml PRP was applied intraoperatively to the experimental group. Rats were followed for 7 days. At the end of the seventh day they were sacrificed with high dose I.P. Ketamin injections. Assesments was made by macroscopic observation, comparison of flap necrosis percent with topographical analysis in digital media, and histopathology. While necrosis was observed on postoperative day 7 in sham and experimental group, venous insufficiency and lower percents of necrosis has been observed in the experimental group. Macroscopic findings were confirmed by histopathological examination. Differences have been observed between necrosis percents of experimental, control and sham groups by comparison of measurement with topographical analysis, but it was not statistically significant. Based on these findings, the effect of PRP on flap viabilti is controversial in the total venous insufficiency formed island flap.