Klinik farmakoloji araştırma ve uygulama polikliniğine başvuran hastaların akılcı ilaç kullanımı ölçütlerine göre değerlendirilmesi
Assessment of patients in terms of rational medicine in clinical pharmacology research and training unit
- Tez No: 384357
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAĞIZ ÜRESİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: İlaçlar, bireysel ve toplumsal düzeyde hastalıkların önlenmesi ve hastalıklarla mücadele konusunda büyük öneme sahip olduğu için halk sağlığı açısından bu değerli kaynağın akılcı kullanımı esastır. Çalışmada Klinik Farmakoloji Araştırma ve Uygulama Polikliniğine başvuran hastaların akılcı ilaç kullanımı ölçütlerine göre değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Hastalar ve yöntem: Klinik Farmakoloji Araştırma ve Uygulama Polikliniği'ne kayıtlı veya ilk kez başvuran 135 hasta çalışmaya alındı. Hastalar ile yüz yüze yapılan görüşmede önce bilgilendirilmiş gönüllü olur formu alındı, hemen ardından olgu rapor formları dolduruldu ve hastaların tedavi uyumu, yaşam kalitesi ve tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamaları ile ilgili anket formlarını doldurmaları sağlandı. Bulgular: Hastaların %55,6'sının kullandığı ilaçlar arasında herhangi bir etkileşim olmadığı, %44,4 ünde ise en az 1 etkileşim olduğu saptandı. İlaç etkileşimi ile EQ-5D indeks değeri arasında anlamlı fark olup etkileşimi olmayanlarda EQ-5D indeks değeri daha yüksek, etkileşim olanlarda daha düşük olduğu saptandı (p=0,016). İlaç etkileşimi ile EQ-5D VAS değerleri arasında ise anlamlı fark olmadığı bulundu (p=0,111). Hastaların tedavi uyum anketi değerlendirmelerinde %88,1'inin hem bilgi hem de motivasyon düzeylerinin yüksek olduğu belirlendi. Sonuç: Çalışma sonuçlarına göre ilaç etkileşimi düzeylerinin %44 gibi yüksek oranlarda görülmesi polifarmasi ve neden olacağı olası zararların önüne geçilebilmesi açısından uyarıcı niteliktedir. Çalışmaya katılan hastaların, tedavi uyumlarındaki bilgi ve motivasyon düzeylerinin yüksek olduğu, yaşam kalitesi değerlendirme sonuçlarına göre ise ortalama bir yaşam kalitesine sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Since drugs are used to prevent and treat diseases both in individual and gross level, this invaluable resource should be used rationally. In our study, we aimed to evaluate the patients admitting to ou clinic according to rational drug use criteria. Patients and methods:135 patients already followed in our clinic or recently admitted were included. Informed constent forms were signed, afterwards case report forms were filled and patients filled related questionnaires on treatment compliance, quality of life and alternative treatments. Findings: There were no druginteraction in 55.6% and at least one interaction in 44.4% of patients. There was a significant difference between EQ-5D index and drug interaction and in patients without drug interaction EQ-5D was higher compared to patients with drug interaction (p=0.016). There was no significant difference between drug interaction and EQ5D VAS scores (p=0.111). In treatment compliance questionnaires, 88.1% of patients wereboth highly motivated and informed. Results: According to this study' results drug interaction frequency as high as 44% indicates polipharmacy and its potential harms which can be prevented. Patients participating in the study showed high motivation and awareness and according to life quality indexes, quality of life were average.