Trapez kası üst liflerindeki aktif tetik noktalara bağlı miyofasyal ağrı sendromu olan kadın hastaların tedavisinde kinezyolojik bantlamanın farklı teknikleri olan kas inhibisyon ve alan düzeltme tekniklerinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of muscle inhibition and space correction techniques of kinesiotaping method in female patients with myofascial pain syndrome related to upper trapezius active trigger points
  1. Tez No: 384358
  2. Yazar: FATMA MERİH AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAD SİNDEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Amaç: Trapez kası üst liflerindeki aktif tetik noktalara (TN) bağlı miyofasyal ağrı sendromu (MAS) olan kadın hastalarda, kinezyolojik bantlamanın (KB) farklı teknikleri olan kas inhibisyon (Kİ) ve alan düzeltme (AD) tekniklerinin kontrol grubu (KG) ile karşılaştırılması yoluyla; ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine olan etkinliğini araştırmak ve Kİ ve AD tekniklerinin birbirlerine olan üstünlüklerini belirlemektir. Hastalar ve Yöntem: Prospektif, randomize ve kontrollü olarak planlanan çalışmaya 93 kadın hasta dahil edildi. Birinci gruba (ADG, n=20) AD tekniği ile KB tedavisi, ikinci gruba (KİG, n=24) Kİ tekniği ile KB tedavisi uygulandı. Her üç gruba ev egzersiz programı (EEP) verilerek üçüncü grup (KG, n=27) sadece EEP ile takip edildi. Hastalar numerical rating scale (NRS) ile ağrı düzeylerinin ölçülmesi, aktif TN sayımı, basınç ağrı eşiği (BAE) ölçümleri, boyun özür göstergesi (BÖG) ve short form-36 (SF-36) ile değerlendirildi. İstatistiksel analizde tüm değerlendirmelerde anlamlılık düzeyi p0,05). BAE değerlerinin yükseltilmesinde ise ne KB ne de EEP etkili bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effectiveness of muscle inhibition and space correction techniques of kinesiotaping method; on pain, functional status and quality of life in female patients with myofascial pain syndrome (MPS) related to upper trapezius active trigger points (TP) in comparison to control group and to determine the advantage of each technique over another. Patients and Method: We conducted a prospective, randomized, controlled trial involving 93 female patients with MPS related to upper trapezius TPs and randomized the patients to kinesiotaping treatment group with space correction technique and home exercise programme (ADG, n=20), kinesiotaping treatment group with muscle inhibition technique and home exercise programme (KİG, n=24) and control group (KG, n=27) which received home exercise programme only. Patients were evaluated by numerical rating scale (NRS) for their average and maximum pain intensity, active TP count, pressure pain threshold (PPT), Turkish versions of neck disability index (NDI), short form-36 (SF-36) and Beck depression inventory (BDI) scales. Statistical tests were conducted at the 0.05 significance level for all outcome measures. Results: Kinesiotaping was related to lower average pain intensity levels and better functional status as well as it was effective on enhancing quality of life by improving physical functions and general health earlier than home exercise programme only (p0.05). Neither kinesiotaping nor home exercise programme was effective on increasing PPT (p>0.05).