Penetran keratoplasti sonrası kornea kalınlığının pakimetri ve ön segment optik kohorens tomografi (OKT) ile takibi
Follow-up and evaluation of corneal thickness after penetrating keratoplasty using pacimetry and anterior segment optical kohorens tomography (OCT)
- Tez No: 384359
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY AKARÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Penetran keratoplasti (PK) sonrası ilk 6 aylık dönemde grefon kalınlığı ve kornea endotel hücre sayılarındaki değisiklikleri değerlendirerek normal değerlere geldiği zamanı tespit edebilmek. Gereç ve Yöntem: Đstanbul Üniversitesi, Đstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı, Kornea departmanında Ocak 2014 – Kasım 2014 tarihleri arasında PK yapılan 40 hastanın 40 gözü çalısma kapsamına alınarak prospektif olarak takip edildi. Cerrahi sonrası kontrollerde greft reddi gelisen, manifest glokomu olan, 6 aydan az süreyle izlenen, izlem sırasında ek cerrahi uygulanan hastalar takipten çıkarıldı. Cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası 3. ve 6. aylarda speküler mikroskopi ile ortalama kornea endotel sayısı; cerrahi sonrası 1. hafta, 1., 3., 6. aylarda ultrasonik pakimetri ve ön segment optik kohorens tomografi (OKT) ile greftin santral kornea kalınlığı değerlendirildi. Sonuçlar: Hastaların 24'ü erkek (% 60), 16'sı kadındı (% 40). Yasları 23 ile 87 arasında değismekteydi (59.5±15.9). Donörlerin yas ortalaması ise 53.8±11.2 idi (20-69). Ultrasonik pakimetri ile ölçülen cerrahi sonrası ortalama santral kornea kalınlıkları (SKK) 1. haftada 599±69 μm, 1. ayda 537±63 μm, 3. ayda 511±51 μm ve 6. ayda 500±41 μm idi. Ön segment OCT ile ölçülen cerrahi sonrası ortalama SKK 1. haftada 582±73 μm, 1. ayda 517±55 μm, 3. ayda 496±48 μm ve 6. ayda 493±47 μm idi. Her iki cihazla yapılan SKK ölçümlerinin 1. hafta ile 1. ay, 3. ay ve 6. ay; 1. ay ile 3. ve 6. ayların ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p0.05). Intraclass correlation coefficient (ICC) testi ile yapılan uyum analizinde iki cihazla yapılan ölçümler 1. hafta, 1. ay, 3. ay ve 6.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate central graft thickness and corneal endothelial cell count change in the first 6 months following penetrating keratoplasty (PK) and to detect the amount of time needed to reach for normative values. Materials and Methods: A prospective study was carried out in 40 patients of 40 eyes who underwent PK between January 2014-November 2014 at Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology. Patients with postoperative graft rejection, glaucoma, follow-up time less than 6 months, and patients who had undergone additional ocular surgery during follow-up were excluded. Corneal endothelial cell count was evaluated using specular microscopy preoperatively and at month 3 and 6 postoperatively. Central graft thickness was measured using ultrasound pachymetry and anterior segment optical coherens tomography (OCT) postoperatively at week 1, and month 1, 3, and 6. Results: Twenty-four patients were male (60%) and 16 were female (40%). Ages ranged from 23 to 87 (mean 59.5 ± 15.9). Mean age of the donors was 53.8 ± 11.2 (20-69). Postoperative mean central corneal thickness (CCT) measurements by ultrasound pachymetry were 599 ± 69 μm, 537 ± 63 μm, 511 ± 51 μm, and 500 ± 41 μm at week 1, month 1,3 and 6, respectively. Mean CCT measurements by anterior segment OCT were 582 ± 73 μm, 517 ± 55 μm, 496 ± 48 μm and 493 ± 47 μm at week 1, month 1, 3, and 6, respectively. The difference between the mean CCT measurements obtained using both devices at week 1 and month 1; month 3 and 6; month 1, 3, and 6 were statistically significant (p0.05). Compliance analysis using intraclass correlation coefficient (ICC) was found to be consistent for both devices at week 1, month 1, 3, and 6.