Orta kulak boşluğunda chitosan dekstran jelin kullanımına bağlı ototoksitenin ve antiadeziv etkinliğin hayvan modelinde değerlendirilmesi
The assessment of ototoxicity of chitosan dextran gel and its antiadhesive effect in the middle ear cavity
- Tez No: 384374
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA GÜLDİKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Orta kulak cerrahisinin önemli bir sorunu, postoperatif dönemde kemik zincir çevresinde ve timpanik membran (TM) ile orta kulak yapıları arasında oluşan adezyonlardır. Bu tez çalışmasında, antiadeziv amaçla kullanılabilecek yeni bir materyal olan Chitosan dekstran hidrojelin (CD jel) kobaylarda ototoksisitesi ve antiadeziv etkinliği araştırıldı. Yöntemler: Ototoksisite araştırması dahilinde, 7 adet kobaya ABR yapıldıktan sonra, kobayların bir kulağına intratimpanik olarak CD jel, karşı tarafa da serum fizyolojik uygulandı. Dört haftalık takip süresi sonrasında ABR ile tekrar işitme değerlendirmesi yapılarak eşik değerler ve latans süreleri karşılaştırıldı. İkinci aşamada 12 adet kobaya bilateral olarak kanalplasti, geniş miringotomi ve timpanik mukoza abrazyonu yapıldıktan sonra, unilateral olarak orta kulağa CD jel, kontralateral orta kulağa ise Gelfoam uygulandı. Kontrol grubu olarak da 6 farklı kobaya aynı işlem yapıldı, ancak bunlara işlem sonrasında orta kulağa hiçbir madde uygulanmadı. Yedi haftalık takip süresi sonunda, toplam 18 kobaya ötenazi uygulandı. Otomikroskopik inceleme yapılıp TM'da retraksiyon, hiperemi, perforasyon ve orta kulakta effüzyon olup olmadığı değerlendirildi. Dekalsifikasyon sonrası temporal kemikler histopatolojik olarak incelenerek TM ve orta kulak mukozasında birbirinden bağımsız olarak fibroblastik aktivite, vasküler proliferasyon ve fibrozis derecesi ile TM ve orta kulak mukoza kalınlığı skorlandı. Bulgular: İntratimpanik enjeksiyon sonrası 4. haftada yapılan odyolojik ölçümlerde CD jel uygulanan kulakların ve kontrol kulakların işitme eşikleri ile preoperatif işitme eşikleri arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Otomikroskopik inceleme sonucunda, Gelfoam uygulanan kulaklarda, CD jel uygulanan kulaklara oranla anlamlı derecede daha fazla retraksiyon vardı; hiperemi, effüzyon ve perforasyon varlığı açısından ise fark saptanmadı. Histopatolojik inceleme sonucunda, mukozal fibroblastik aktivite, vasküler proliferasyon ve fibrozis, Gelfoam uygulanan kulaklarda CD jel uygulananlara göre anlamlı derecede fazlaydı; mukoza anlamlı derecede daha kalındı. Timpanik membranda vasküler proliferasyon dışındaki tüm enflamatuar parametreler Gelfoam grubunda, CD jel grubuna göre anlamlı derecede fazla bulundu. Sonuç: CD jelin kobaylarda ototoksik etkisi olmadığı gösterildi. Orta kulak tampon materyali olarak kullanımı, Gelfoam'a kıyasla anlamlı derecede daha az TM retraksiyonuna ve enflamatuar yanıta sebep olduğundan, insanlardaki klinik çalışmalar ile de denenebilir.
Özet (Çeviri)
Objectives: We aimed to investigate the efficacy of Chitosan dextran gel in preventing postoperative adhesions between the tympanic membrane and the intratympanic structures and to evaluate its ototoxicity by setting up an animal study using guinea pigs. Methods: In the first step, the ototoxicity was evaluated by audiological testing of 7 male albino guinea pigs with ABR . The animals underwent intratympanic injection of CD jel in one ear and saline solution in the contralateral ear. After a 4 weeks interval the animals were retested by ABR and the thresholds and latency of wave III were compared with the preoperative ones. In the second step, 12 guinea pigs were operated bilaterally. Following a canalplasty and a large myringotomy, the middle ear mucosa was abraded and the middle ear cavity was filled with CD gel on one side and packed with Gelfoam on the contralateral side. A control group of six guinea pigs underwent the same procedure except that no material was applied in the middle ear . The animals were eutanized at the end of the seventh week and otomicroscopic findings were noted as the presence or the absence of perforation, retraction and hyperemia of the TM and efffusion in the middle ear. The temporal bones were harvested for the histological examination which included the evaluation of the thickness of the TM and the tympanic mucosa, the degree of fibroblastic activity, vascular proliferation, fibrosis of the TM and the tympanic mucosa separately. The findings were scored and compared. Results: There was no statistically significant difference between the ABR thresholds measured preoperatively and measured postoperatively in both the CD gel group and the control group. In the otomicroscopical findings the most prominent difference between two groups was the presence of retraction of the TM in the Gelfoam group which was found to be statistically significant. The histopathological findings revealed higher degree of inflammation in the Gelfoam group comparing to the CD gel group with statistically significant difference in all of the parameters except vascular proliferation in the TM Conclusion: This study demonstrated that CD gel has no ototoxic effects in guina pigs. Its usage as a middle ear packing material revealed significantly less TM retraction and inflamatory reaction comparing to Gelfoam. Consequently, it may be used safely in human clinial trials.